Altay’ın Kalecisi İngiltere’ye Uçtu

Bu sezon uzun yıllar sonra Süper Lig’e geri dönen Altay adına sezonun ilk haftaları dışında olumlu bir şey konuşulması pek mümkün değildi. İzmir temsilcisi gerek maddi sıkıntılar gerekse de kadro zayıflığının yaşattığı problemler nedeniyle küme düşmekten kurtulamazken, Siyah Beyazlı takımda en çok fark yaratan oyunculardan birisi kaleci Mateusz Lis’ti. Başarılı oyuncu Altay’dan ayrıldıktan sonra İngiltere Premier Lig ekiplerinden Southampton’a transfer olarak kalitesini de kanıtlamış oldu.

Altay’ın Bitmeyen Sıkıntıları

Bu sezon Süper Lig’de ilk haftalarda dikkat çeken işler yapsa da bu işlerin devamını getiremeyen Altay, uzun yıllar sonra geri döndüğü ligde kalıcı olamadı ve küme düşmekten kurtulamadı.

Siyah Beyazlı ekibin bu duruma gelmesinde kötü yöneticilik, maddi sıkıntılar, tecrübesizlik ve bir dolu başka etmen de söz konusuydu. Bununla birlikte sezon başında transfer edilen oyuncuların belirli bir kısmının da istenilen verimin çok altında kalması zaten zayıf olan kadronun daha da zayıflamasına ve maddi sıkıntıların artmasına neden oldu.

Sezon başında transfer edilen ancak verim alınabilen oyunculardan biri olan Mateusz Lis de tam olarak diğer arkadaşlarının getirdiği külfetler nedeniyle kulüpten ayrıldı. Takıma daha yeni katılmış olmasına rağmen kulübün ödeme konusundaki sıkıntıları ve alacakları geciktirmesi sonrasında İzmir’den ayrılan oyuncu Altay ile de davalık olmuştu.

Ancak Altay tarafı bu konuyla alakalı bir açıklama yapmış ve Mateusz Lis’in 1 Nisan 2022 tarihinde 175 bin Euro ödenmesi talebiyle ihtarname gönderdiğini hatırlatan siyah-beyazlı kulüp, Sportif Direktör Tuna Üzümcü ve Genel Müdür Atakan Atalay’ın Mateusz Lis’e ödeme planı sunarak ilk etapta 75 bin Euro ödendiğini belirtmişti. İzmir temsilcisi, kalan 100 bin Euro’yu da 10 Mayıs 2022 tarihinde ödenmesi için Polonyalı kaleciyle anlaşma yapıldığını ve Lis’in sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmeyeceğine dair söz verdiğini duyurmuştu.

Ancak beklenen gerçekleşmedi ve Lis aynı konuyu bahane ederek kulüpten ayrıldı. Bu sezon Altay formasıyla en çok forma giyen oyunculardan biri olan Polonyalı file bekçisi, Siyah Beyazlı formayla 30 maça çıkmış ve kalesinde 50 gol görmüştü.

İngiltere Aktarmalı Fransa

Öte yandan basına yansıyan son haberlere bakıldığında Mateusz Lis’in İngiltere Premier Lig ekiplerinden Southampton’a transfer olacağına dair iddiaların ciddileştiği görülüyor. 25 yaşındaki oyuncuyla 5 yıllık sözleşme imzalanacak ancak Lis ilk etapta Soton’da değerlendirilen oyuncular arasında olmayacak.

Polonyalı oyuncu şu sıralar sağlık kontrolleri için İngiltere’de bulunuyor ve testlerden geçmesi durumunda Fransa ekiplerinden birine kiralanması bekleniyor. Bilindiği üzere İngiltere ekipleri dünya üzerinde ciddi bir ağa sahipler ve genel olarak Lis gibi oyuncuları başka kulüpleri kiralama yoluna gidiyorlar.

Bu sayede oyuncudan ekstra gelir elde etme veya kendi ihtiyacını giderme şansına erişen Soton, Lis’in yeteneklerini uzun bir süredir değerlendiriyor olmalı ki kaleciyi tercih etti.