Altay’ın İç Saha Performansı

Bu sezonun en kötü performanslarından birisini sergileyen ve ilk 7 haftada aldığı 5 galibiyetten sonra galibiyete hasret kalan Altay, 15 maçtan beri kazanamıyor. İzmir temsilcisinde bu durum küme düşme hattına kadar gerilemeye ve hatta aradaki puan farkının açılmasına neden olurken Altaylı yöneticiler, takımın Süper Lig’de geriye kalan 16 maçın 10’unu İzmir’de oynayacak olmasının avantaj olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte genel performansa da bağlı olarak Altay’ın iç sahadaki performansı da hiç parlak değil.

Altay’ın Kötü Gidişatı

Bu sezonun Süper Lig adına en dramatik takımlarından birisi haline gelen ve uzun bir süre sonra döndüğü ligde oynadığı 7 maçtan 5 galibiyet çıkarabilmesine rağmen sonraki 15 maçın hiçbirini kazanamayan Altay, artık kümede kalma hesaplamaları yapıyor.

Oynadığı hiçbir maçta rakibini tehdit edebilecek gibi görünmeyen ve transfer yasağını kaldıramadığı için kadrosuna ekleme yapması da mümkün olmayan Altay’da buna rağmen yöneticilerin takıma olan güveni devam ediyor ve yöneticiler takımın İzmir’de 10 maç oynayacak olmasına güveniyor.

Bununla birlikte 15 maçtan beri galip gelemeyen İzmir temsilcisi, kendi şehrinde kendi taraftarının önünde oynadığı son 4 maçta da sahadan puansız ayrıldı. En son Süper Lig’in 11’inci haftasında oynanan Sivasspor karşılaşmasında sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrılmayı başarabilen Altay, 15 maçta toplayabildiği 3 puanın 1’ini de bu maçtan almıştı. Altay’ın diğer 2 puanı dış sahada oynanan Başakşehir ve Galatasaray karşılaşmalarından gelmişti.

Bu sezon kendi sahasında 10 maç oynayan Altay, bu maçlardan 3 galibiyet, 1 beraberlik ve 6 mağlubiyetle ayrılabilmişti. Altay oynadığı 10 maçta 11 gol attı ve kendi kalesinde 15 gol gördü.

Siyah Beyazlılar, ligin 23’üncü hafta karşılaşmasında kendi sahasında Konyaspor’u konuk edecek. İki takımın arasında oynanacak maç 23 Ocak 2022 Pazar günü saat 16’da başlayacak.

Altay’ın Geriye Kalan Maçlardaki Durumu

Çok uzun bir aradan sonra geri döndüğü Süper Lig’de tarihte eşine benzerine çok az rastlanır bir kırılma yaşayarak küme düşme hattına kadar gerileyen Altay ile alakalı olarak üstü kapalı konuşulan meselelerden birisi de takımın geriye kalan maçlarda göstereceği performans.

Kadrosunu güçlendirme imkânı en azından şimdilik bulunmayan ve oldukça da zayıf bir kadroya sahip olan Altay, Mustafa Denizli ile yolları ayırmakta çareyi bulduysa da bu hamle de ilk 2 maçta pek işe yaramadı.

İzmir temsilcisinin geriye kalan 16 maçta kümede kalabilmesi adına 20 puandan fazla çıkarması gerekecek gibi görünüyor ve Altay oynadığı son 15 maçta sadece 3 puan çıkarabilen bir takım olarak bu 16 maça hazırlanmak zorunda.

Siyah Beyazlılar, Konyaspor ile oynanacak maçtan sonra lige verilecek arada kendisini yenilemek ve bir sistem oturtmak adına çalışmalar yapacaktır ancak bu çalışmaların işe yaraması konusunda camiada derin bir ümitsizlik hâkim.