ALTAY’IN GOLCÜSÜNÜN DİKKAT ÇEKEN SERÜVENİ

Altay’ın golcüsü Marco Paixao, Türkiye’ye adım attığı günden bu yana tabiri caizse kendisini gol atarak şarj ediyor. Portekizli yıldızın kariyer yolculuğuna ve kendisi şeklinde golcü olan ikiz kardeşiyle kesişen serüveni dikkat çekiyor.

18 Eylül 1984 günü, Portekiz’in Sesimbra bölgesinde, ailenin ikiz evlatlarından biri olarak doğmuş Marco Paixao, kardeşi şeklinde futbola Sesimbra’da başladı. Marco ve Flavio kardeşler, burada geçen iki yıllarının peşinden 2005 yazında Porto B takımının yolunu tuttular.

Burada geçen bir senenin peşinden, her ne kadar kariyer yolculukları benzer olsa da ikilinin ilk kavşak 2006 senesinde gerçekleşti. Flavio, İspanya’nın Villanovense takımına geçirme olurken, kardeşi Marco’nun yolu aynı ülkenin Guijuelo kadrosuna düştü.

KARDEŞİYLE HARİKALAR YARATTI

Marco Paixao, Guijuelo kulübünün peşinden İspanya alt liglerinde Logrones ve Leonesa takımlarında da oynadıktan sonra, 2009 yazında İskoçya’nın Hamilton kulübüne imza attı. Hamilton, aynı geçirme döneminde Flavio Paixao’yu da geçirme etmişti. Aynı pozisyonda oynayan, fiziki özellikleri bakımından birbrine oldukca benzer iki kardeş artık takımın gol yükünü çekecekti.

Hamilton serüveni, iki kardeş için de umulmuş olduğu şeklinde geçmedi. Marco, bu kulüpte çıkmış olduğu 57 maçı 7 gol ve 4 asistle noktalarken, Flavio’nun 60 maçlık macerası da 9 gol ve 6 asistle tamamlandı.

2016-2017 sezonu, Paixao ailesi için rüya şeklinde geçti. Kardeşi Flavio’nun 11 gol ve 3 asistlik performansına 18 gol ve 4 asistle ekleme icra eden Marco Paixao, kariyerinin ilk ‘gol kralı’ apoletini bu sürem sağlamış ve Lechia, sezonu şampiyon Legia’nın yalnızca iki puan arkasında bitirmişti.

Ertesi sene da bu klası sürdüren ikili, takımları adına sürem fena geçmiş olsa da kendi standartlarını yakalamayı başardı. Flavio, ekibi adına ligi 10 golle kapatırken, 16 gol kaydeden Marco’nun Polonya hanedanlığı son bulmuş ve Altay’ın yolunu tutmuştu.

ALTAY DÖNEMİ

2017 senesinde 2. Lig’e, 2018 senesinde ise özlemiş olduğu Türkiye Futbol Federasyonu 1. Lig’e dönen Altay, çıtayı daha da yukarı çekmek istiyordu. Yaz döneminde meydana getirilen hamlelerden en etkileyicisi, Polonya Ligi’nin hali hazırda en formda golcülerinden Marco Paixao’yu ekibe katmak oldu.

Altay formasıyla hemen hemen üçüncü maçında hat-trick icra eden, formunu yakaladıkça rakiplerinin korkunç rüyası olan ve nerede ise maç başına bir gol averajı tutturmaya koşan Marco Paixao, kusursuz geçen ilk sezonunu 29 gol ile ‘gol kralı’ olarak tamamladı.

Portekizli golcünün müthiş performansına karşın play-off potasının uzağında kalan Altay, sezonu 10. sırada bitirdi.