Altay’ın Efsaneleri-2

Bu sezon bir dizi şanssızlık neticesinde Süper Toto 1. Lig’e düşmüş olan Altayspor, sevenlerini ve taraftarlarını üzmüştü. Gelecek sezonun parolası kesinlikle Süper Lig olacak.

Serinin ilk yazısında Altayspor’un mini tarihi ve takımın efsaneleri olan Ahmet Turgat(Tam Bir Altaylı), Ayfer Elmastaşoğlu(İki Kupalı Bir Efsane), Can Barhan(1.92’lik Dev) tanıtılmıştı. Altayspor’ un Efsaneleri serisinin ikinci yazısında 4 adet efsaneyi tanıtacağız.

Büyük Altay, Büyük Futbolcu

Ölüm bizi ayırana dek, diyerek başlar en büyük mutluluklar. 2012’de henüz 62 yaşındayken ölüm ayırdı Erol Togay ile futbolcunun aşkı Altay‘ı. Vefaspor’dan 1973 yılında geldiği Büyük Altay’daki parlak futboluyla Fenerbahçe’ye kadar taşınan başarılı bir kariyerin sahibi oldu Togay. Gittiği her takımda efsane, futbolculuk yaşamından sonra çalıştırdığı her takımda başarılı olan Erol Togay, bu dünyada asla sinilmeyecek izler bırakarak ayrıldı aramızdan. Kısa da olsa, böylesine yetenekli bir futbolcuyu izleme şansını bulduk, ne mutlu bize.

14 Yıl Tek Takım

Kazım Yıldız, 1955 yılında sırtına geçirdiği Altay formasını, 14 sezon boyunca aralıksız giydi. Ülküspor’dan geldiği Büyük Altay’da Bayram Dinsel’den devraldığı kaptanlık pazu bandını altı yıl onurla taşıdı. “5” numaralı formasıyla özdeşleşip, Altay’da silinmez izler bıraktı. 1967’de Altay tarihindeki ilk Türkiye Kupası zaferinin altına imzasını atan futbolculardan biri oldu. Sadece futbol oynadığı dönemde değil, yaşadığı her gün Altay’ın havasını soludu.

Herkese Göre Mustafa Denizli, Bize Göre “Büyük Mustafa”

Altayspor’un efsaneleri arasında belki de en efsane olan oyuncusu Mustafa Denizli. 1965 yılında kapısından girdiği Büyük Altay’da dile kolay 18 sezon, tam 336 kez aralıksız forma giydi, iki Türkiye Kupası kaldırdı, gol kralı oldu. Frikik ve korner gollerinin Büyük Usta’sı, Türk futbolunda tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi sol ayaklı futbolcusu olarak tanındı.

Altay Alsancak Stadı, onu izlemek isteyenlerle dolup dolup taştı. “11” numaralı siyah-beyaz formasından aktif futbolculuk kariyerinin son sezonunda ayrılıp Galatasaray’a geçti. Altay’a yeniden dönüşü ise tek kelimeyle muhteşem oldu. 2020-2021 sezonunda bu kez “teknik direktör” olarak geri dönen Büyük Mustafa, Büyük Altay’ı Süper Lig’e taşımayı başardı ve efsane olduğunu yeniden gösterdi.

Arı Gibi Çalışkan

Henüz modern futbolun kitabında modern sağ bek kavramı yazılmamışken, o Altay Alsancak Stadı’nın çimlerinde ilk satırları kaleme alıyordu. Saf, iyi niyetli ve arı gibi çalışkan karakteri ona Kökler dizisindeki “Kunta Kinte” lakabını getirdi. Bitip tükenmek bilmeden sağ taç çizgisinde gitti, gitti, gitti ve bir gün geri dönmedi. Kariyerinde 1 Türkiye Kupası ve 1 TFF 1. Lig Şampiyonluğu bulunan Sabahattin Erbuğa, 1999 yılında, henüz 45 aşında yaşama veda etti. Takım arkadaşı Nevruz ile olan dostluğu yaşatmak adına, oğluna “Nevruz Eralp” ismini verecek kadar arkadaşlığa önem veren Sabahattin Erbuğa, hiçbir zaman unutulmayacak.