Altay’ın 7. Hafta Raporu

Altay, 7. Haftanın açılış maçında kendi stadında ağırladığı Beşiktaş karşısında 1-0’dan 2-1 geriye gelerek önemli bir galibiyet aldı ve maç fazlasıyla liderlik koltuğuna oturdu. Ligde ilk iki maçını kazandıktan sonra sırasıyla Fenerbahçe ve Konyaspor’a mağlup olan Altay, Beşiktaş maçıyla birlikte üst üste 3. Galibiyetini de almış oldu.

Altay Neyi Doğru Yapıyor?

Önce Göztepe maçı, sonra Rize maçı ve 24 Eylül Cuma günü oynanan Beşiktaş maçında da gol yemesine rağmen dirayeti kırılmayan ve oyun içerisinde konsantrasyonu bozulmayan oyunculardan kurulu bir takım olması onlara bir avantaj sağlıyor. Bununla birlikte Altay ligin en çok mesafe kat eden takımlarından biri. Beşiktaş maçında 119 KM koşan ekibin bu özelliği, ligde fizik kondisyon seviyesi iyi olmayan ekipler başta olmak üzere tüm rakiplerine karşı çok önemli bir koz sağlıyor. Şampiyonlar Ligi gibi üstün bir tempoda oynanan bir ligde Beşiktaş’ın Dortmund karşısında 115 km gibi bir mesafede koştuğunu da hatırlayınca Altay’ın ne kadar ciddi bir iş başardığını da görmek mümkün. Ve bu koşu mesafelerini sağlarken İbrahim Öztürk, Paixao gibi belirli bir yaşı aşmış olan oyuncuların da oyunda olduğunu hesaba katmak gerekir. Bununla birlikte Beşiktaş maçında onlara galibiyeti getiren özelliklerinden birisi de fırsatçı bir takım olması ve Beşiktaş’ın “uyuduğu” anları çok iyi değerlendirerek rakibinin hatalarını kullanabilmiş olmalarıydı. Büyük eksiklikleri olan Beşiktaş karşısında defanstan kaynaklanan bir hatayla geriye düşmüş olmasına rağmen iki hatanın cezasını keserek rakibini liderlik koltuğundan eden ve kendisi o koltuğa oturan Altay’ın şu anki başarısının tamamen hak edildiğini söylemek gerek.

Altay’ın Dezavantajları

Her ne kadar şaşalı bir galibiyet olsa da yedek kadrosuna U19 Takımı’ndan oyuncu getirmek zorunda kalacak kadar eksik olan Beşiktaş’a karşı Altay’ın bazı defolarının görüldüğünü de söylemek gerekir. Defansta zamanlama hataları yapan ve defans çizgisini öne doğru çektiğinde geriye koşma konusunda problemler yaşayan Altay, dün de bu özellikleri nedeniyle problemler yaşasa da Beşiktaş’ın fırsatları değerlendirememesi nedeniyle kendini şanslı sayabilir. Bir diğer problem olarak daralan alanları kullanamama ve ceplerden top çıkaramama sıralanabilir ancak uzun bir süredir alt seviye bir ligde mücadele eden bir takım için bunlar halledilmesi en gerekli özellikler değiller. Altay, bir oyun kimliği olan ve bu kimliği de taşımaktan sakınmayan bir takım olarak gerçekten şahane bir performans gösteriyor.