Altay’dan Pendikspor’a Sefer Var

Uzun yıllardan sonra 2021/2022 sezonunda Süper Lig’e geri dönmüş olmanın mutluluğunu yaşayan Altay adına sezon hiç iyi geçmedi ve takım ilk haftalardaki performansını arayarak geçirdiği tüm sezonun sonunda küme düşmekten kurtulamadı. Bununla birlikte İzmir temsilcisinin içine düştüğü maddi durum Siyah Beyazlı taraftarlarını tedirgin etmeye devam ediyor. Olaylı ve yaramanın yaşandığı bir kongreyi geride bırakan Altay’ın oyuncuları da teker teker kulübe veda ederken, basında yer alan son haberler birkaç oyuncunun toplu olarak bu sezon TFF 1.Lig’e yükselen Pendikspor’a gideceği yönünde iddialar içeriyor.

Yapraklarını Döküyor

Bu sezon Süper Lig’e geri dönmenin mutluluğunu ve heyecanını sadece ilk 7 hafta yaşayabilen Altay, geriye kalan süreçte çok uzun galibiyet hasretleri çekti ve bu hasretler takımın Süper Lig’den de düşmesine neden oldu.

Maddi anlamda çok ciddi bir sıkıntının içerisinde yer alan İzmir temsilcisinde bu da yetmezmiş gibi Başkan Özgür Ekmekçioğlu istifa etti ve kulüp kongreye gitti. Ancak kongrede hiç istenmedik olaylar yaşandı ve yaralamaya kadar giden kavgalar çıkınca kongre ileri bir tarihe ertelendi.

Gelecek sezona dair nasıl bir politika izleneceği kimse tarafından bilinmiyor zira şu sıra İzmir temsilcisinde herhangi bir karar mekanizması bulunmuyor. Tüm bunlarla birlikte takımdan birçok oyuncu da ayrılmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar Bamba, Paixao, Lis, Pinares, Aka, Naderi, Thaciano, Rayan, Cihan ve Cebrail ile vedalaşan siyah-beyazlılarda sözleşmesi sona eren Kappel, Poko, Thiam ve Tolga’ya yeni sezon öncesi Pendikspor’un talip olduğu iddia edildi.

Spor Toto 1’inci Lig’in yeni takımı olan İstanbul ekibinin kontratı süren Murat’ı da kadrosunda düşündüğü ileri sürüldü. İç transferde tecrübeli futbolcu olarak sadece Björkander, Rodriguez ve Murat’la sözleşmesi devam eden İzmir temsilcisinde Rodriguez’in kontratında, “300 bin Dolar getirip serbest kalır” maddesi yer alıyor.

Gelecek Karanlık

Öte yandan İzmir temsilcisinde hiçbir şeyin netliğe kavuşturulamamış olması çok ciddi bir sıkıntı ve kulüp adına tehlike çanlarının da çalması anlamına geliyor. Siyah Beyazlı takım gelecek sezon bahsedildiği gibi genç oyuncularıyla sahaya çıkacak ancak bu genç oyuncular hangileri olacak ve bu oyunculara kim hocalık edecek belli değil

Tüm bunlarla birlikte en büyük karar mekanizması olan yönetim konusunda da bir belirsizlik söz konusu. Altay’ın geleceğini belirlemesi gereken ve yön vermek adına en yetkili taraf olan yönetim kurulunda ardı ardına skandalların patlamış olması gerçekten büyük bir sıkıntıyı ifade ediyor.

Bir dönem teknik direktörlük yapan ve sonradan Başkanlık için adı geçen Mustafa Denizli de adaylık konusunda herhangi bir tasarrufunun olmadığını açıklarken kulübün borç durumuna dikkat çekmişti. Tüm bu süreçlerden sonra bakıldığında Altay’ın kelimenin tam anlamıyla uçurumun kenarında olduğunu ve kendisini bir noktada kurtaracak yöneticisini beklediğini söylemek yanlış olmaz.