Altay’dan Flaş Talep

Bu sezon Süper Lig’de iyi bir performans göstermeyi başaramayan Altay, ligin 35’inci haftasında Hatayspor karşısında kader maçına çıkacak. Bordo Beyazlı ekip karşısında oynadığı maç öncesi Giresunspor’un galip gelmesinde küme düşmesi kesinleşecek olan İzmir temsilcisi, eğer Giresunspor puan kaybederse Hatayspor karşısında kesin kazanmak zorunda olacak. Öte yandan bu kadar mucizevi görünen bir durumdan çok daha mucizevi bir ihtimali talep eden Siyah Beyazlı takımın yöneticileri, bu sezon küme düşmenin kaldırılmasını talep ediyorlar.

Küme Düşme Kaldırılsın

Bu sezon Süper Lig’de kalmak için verdiği çabada başarısızlığın tescillenmesine çok az bir süre kalan Altay’dan küme düşme hattındaki diğer takımlara paralel bir talep geldi.

Siyah Beyazlı takım 8 Mart tarihli Merkez Hakem Kurulu Operasyonu neticesinde 13 hakemin görevinden alınmasını öne sürerek böyle bir kararın alındığı sezonun nasıl tescil edilebileceğini sordu. Altay’ın bu soruyu sorarken herhangi bir kaygı ya da çıkar gütmediğini ifade eden Yönetim Kurulu bununla birlikte bu sezonun küme düşme tescilinin adalete, hakka ve hukuka sığmayacağını savundu.

Öte yandan takımın bu sezon 13 farklı maçta hakem hataları nedeniyle puan kaybettiğini öne süren İzmir temsilcisinin Yönetim Kurulu, böylesi bir süreç içerisinden geçtikten sonra küme düşme kararının aldırılmasının vicdanlara sığmayacağını ifade etti.

Hatırlanacağı üzere o dönem Ferhat Gündoğdu tarafından yönetilen Merkez Hakem Kurulu, içlerinde Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus gibi hakemlerin de yer aldığı 13 hakemi liste dışı bırakmıştı. Genel itibariyle performans düşüklüğünün bu kararın alınmasını sağladığı söylense de futbol kamuoyunda bu bahaneler hiçbir şekilde ikna edici olmamıştı.

Gündoğdu’nun istifasından sonra vekaleten göreve gelen Sabri Çiçek bahsi geçen 13 hakemin görevine geri dönmesini sağlamış ve söz konusu hakemlerin büyük bir kısmı liglerin 34’üncü haftasında görev atamasında yer almışlardı.

Gerçekçi Olmayan Talep

Öte yandan Altay’ın da katıldığı bu talep konusunda futbol kamuoyunda ciddi bir tartışmanın sürdüğünü dile getirmekte de fayda var.

Küme düşmenin bu sezon için de kaldırılmasını istemeyenler genel olarak bu kararın ilkinde yaşanan sorunları dile getiriyorlar. Öte yandan normal şartlar altında bir ligde küme düşmenin kaldırılması aynı zamanda şampiyonun da tescil edilememesi anlamına geliyor ki bu talepte bulunan tüm takımlar aynı ağızdan Trabzonspor’un şampiyonluğu hak ettiğini de öne sürüyorlar.

Bununla birlikte küme düşmenin kaldırılmasını talep eden küçük kesimde 8 Mart tarihli bu operasyonun futbola ciddi bir leke sürdüğünü ve gerçekten de bu sezon daha fazla hakem hatası yaşanmasının normal olmadığını savunan bir taraf var.

Tüm bu tartışmaların nihayetinde bu talebin gerçekçi olmadığı düşünülüyor. Bununla birlikte 2021/2022 sezonu zaten genel olarak gerçekçi bir şekilde geçmediği için içten içe bir tedirginliğin olduğunu ve küme düşmenin kaldırılmasının da mümkün olduğunu ifade etmekte fayda var.