Altay’da Yeni Hoca Yeni Ay

Uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de korkunç bir sezon geçiren Altay, kötü gidişatı durdurabilmek adına ilk önce Mustafa Denizli ile sonra da Mustafa Denizli’nin yerine göreve getirdiği Mert Nobre ile yollarını ayırmış ve Serkan Özbalta’yı görevin başına getirmişti. Oldukça potansiyelli ve kısa sürede ciddi başarılar elde etmiş bir teknik direktörle birlikte lige 0’dan bir başlangıç yapmak ve Süper Lig’de kalmak isteyen Altay, temiz bir yeni sayfa açmak istiyorsa Şubat ayında çıkacağı maçlarda artık galibiyet hasretini sona erdirmeli.

Galibiyet Hasreti

2002/2003 sezonunda veda ettiği Süper Lig’e efsanesi Mustafa Denizli’nin teknik direktörlüğünde tekrar yükselme mutluluğu yaşayan Altay’ın bu mutluluğu yerini derin bir hüzne bıraktı. Süper Lig’in ilk 7 haftasında aldığı 5 galibiyet dışında sezonun geri kalan kısmında oynadığı hiçbir maçta sahadan galip ayrılamayan Altay, Avrupa Kupaları hesabı yaparken kümede kalma hesabı yapmaya başladı.

Önce Mustafa Denizli ile sonra da Mert Nobre ile yollarını ayıran İzmir temsilcisi, artık yeni teknik direktörü Serkan Özbalta ile birlikte yükselişe geçmek ve Süper Lig’de kalıcı olmak istiyor. Bu hedef doğrultusunda Şubat ayındaki maçlarına dair hazırlıklarını sürdüren Altay, Şubat ayında perdeyi İzmir derbisinde Göztepe’nin konuğu olarak açıyor.

6 Şubat 2022 Pazar günü oynanacak maçta son 4 maçının tamamını kazanarak dikkat çekici bir seri oluşturan rakibinin bu serisine son vermeyi hedefleyen Altay, ilk yarıda kendi sahasında oynadığı maçta sahadan 2-1 galip ayrılmayı başarmıştı.

Bu maçtan 5 gün sonra yani 11 Şubat 2022 Cuma günü kendi sahasında dış saha performansı bakımından ligin en kötü takımı olan Rizespor’u konuk edecek olan Siyah Beyazlılar, rakibinin bu dezavantajından faydalanmak istiyor. Her ikisi de küme düşme hattında yer alan iki takım sezonun ilk yarısında Rize’de karşılaşmış ve Altay bu maçtan da 2-1 galip ayrılmıştı.

19 Şubat 2022’de sezonun kendisi adına en dramatik maçlarından birine çıkacak olan Altay, İstanbul’da Beşiktaş’a misafir olacak. Ligin geriye kalan 23 haftasındaki son galibiyetini ilk devrede yine Beşiktaş karşısında oynadığı maçta alan Altay, o tarihten bu yana oynadığı hiçbir maçta galip gelememişti.

Hatırlanacağı üzere Beşiktaş’ın o dönem Şampiyonlar Ligi’nin de etkisiyle kadrosunda birçok sakat oyuncu vardı ve Siyah Beyazlılar kadro kurmakta dahi zorlanıyordu. Bu maçtan sonra Altay’ın o zamanki teknik direktörü Mustafa Denizli Beşiktaş’ın başına gelenin hiçbir takıma gelmemesini dilediğini ifade etse de Altay da Beşiktaş kadar kötü bir süreçten geçmiş oldu.

Altay’ın Beşiktaş’tan sonra oynayacağı ve Şubat ayını kapatacağı rakibi ise Gaziantep FK olacak. İzmir temsilcisinin dramatik puan kaybı serisini başlatan takım olma özelliğini de taşıyan Gaziantep temsilcisi, dış sahalarda tıpkı Rizespor gibi oldukça kötü performans gösteren takımlardan birisi.

Kestirilemez

Altay adına Şubat ayındaki oynanacak maçlardaki en büyük avantaj takımın kestirilemez yapısı olacak. Kadronun transfer yasağı nedeniyle genişletilemediği düşünüldüğünde Teknik Direktör Serkan Özbalta şapkadan tavşan çıkarmak zorunda.

Eğer Serkan Özbalta da başarılı olamazsa Altay adına çok daha kötü senaryoların konuşulmaya başlandığı bir döneme doğru girilecek.