Altay’da Herkes Gol Atıyor

Sezon içerisindeki 3’üncü teknik direktörü Serkan Özbalta’yı göreve getirdikten sonra oynadığı 6 maçta 11 puan toplayarak kümede kalmaya dair umudunu arttıran Altay’da takımın gol dağılımı dikkat çekiyor. 29 hafta sonunda 30 kere rakip fileleri havalandırabilen İzmir temsilcisinde birçok farklı isim rakip fileleri havalandırmayı başardı.

Sorumluluk Üstlenen

Bu sezon Süper Lig’de en dramatik düşüşü yaşayan takımlardan biri olan Altay, sezon içerisinde 3’üncü teknik direktörü olan Serkan Özbalta ile çalışmaya başladıktan sonra çok iyi bir yükselişe geçti ancak bu yükselişin takımı kümede tutup tutmayacağı hâlâ kuşkulu.

Yeni teknik direktörüyle oynadığı 6 maçtan 11 puan çıkartarak oldukça iyi bir form grafiği yakalayan İzmir temsilcisi, sezonun geriye kalan kısmında da kümede kalma savaşı verecek. Şu an küme düşme hattının bir sıra üstüyle arasında 6 puanlık fark bulunan Siyah Beyazlı takımda Serkan Özbalta’nın gelişiyle birlikte takımın inancının arttığını dile getirmekte fayda var.

Bununla birlikte Altay yetenek kapasitesine bağlı olarak geliştirilen taktiklerin de etkisiyle gol atma işini tüm kadroya yaymayı başaran bir ekip. 29 haftada atılan 30 gol pek tatmin edici değil ancak takımın birçok oyuncusunun gol atmış olması bu bağlamda sorumluluk üstlenildiğini gösteriyor.

Şu ana kadar atılan 30 golde 13 farklı oyuncunun gol sevinci yaşadığı İzmir temsilcisinde Karamoko Bamba attığı golle takımının en çok gol atan oyuncusu. Bamba’yı 4 golle Ahmed Rayan ve 3’er golle Cesar Pinares ile Thaciano takip ediyor.

Savunma Düzeldi

Bununla birlikte Serkan Özbalta çok potansiyelli bir teknik adam olduğu gibi aynı zamanda savunma konusunda da çok başarılı olmaya devam ediyor. Altay gibi savunması fevkalade sorunlu olan bir takımda gösterilen savunma başarısı da bunun en büyük kanıtı.

İzmir temsilcisi, genç teknik direktörle sahaya çıktığı 6 maçın 5’inde kalesini gole kapatmayı başardı ve bu özellikle Altay adına ayrıca tebrik edilmesi gereken bir başarı. Zira Siyah Beyazlı takım Serkan Özbalta’dan önce oynadığı 23 maçta sadece 2 maçta gol yememişti. Bu maçlardan biri de sezonun ilk maçı olan Kayserispor maçıydı.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda ligin boyu bu kadar kısa olmasa Altay’ın kümede kalabileceğine dair umudun artacağını dile getirmek yanlış olmaz. Ancak ligin bitimine sadece 10 hafta kaldı ve takımın üst üste galibiyetler alması dışında bir şansı yok.

Geriye kalan maçlarında oldukça zorlu rakiplerle karşılaşması gereken Altay’da savunmada gösterilen bu performans kuşkusuz en büyük koz olacak. İzmir temsilcisinin rakiplerine gol izni vermiyor olmasının yanı sıra gol atmak konusunda da gelişim sağlaması gerektiğini söylemek lazım.

Süper Lig’in 30’uncu haftasında deplasmanda Sivasspor’un misafiri olan Altay, bu maçtan ve bir hafta sonraki Antalyaspor maçından iyi sonuçlarla ayrılabilirse işlerin rengi değişebilir.