Altay Yine Kazanamadı

Geçtiğimiz günlerde efsanesi ve teknik direktörü Mustafa Denizli ile yollarının ayrıldığını açıklayan ve son 13 maçta sadece 2 beraberlik alabilen Altay, Süper Lig’in 21’inci haftasında kendi sahasında geçtiğimiz haftalarda teknik direktörlük koltuğunda değişikliğe giderek Francesco Farioli’yi takımın başına getiren Alanyaspor’u konuk etti. Siyah Beyazlılar yine hiç iyi bir performans sergilemediği maçta sahadan 2-0 mağlup ayrıldı ve galibiyet hasretinin 14 maça çıkmasına engel olamadı.

Altay Yine Hüsrana Uğradı

2021/2022 sezonunun en ilginç takımlarından birisi haline gelen Altay’ın kötü gidişatı durdurulamıyor. İzmir temsilcisi, efsanesi ve teknik direktörü Mustafa Denizli ile çıktığı yolda 13 maçtır gelen kötü sonuçlar neticesinde yollarını ayırdığını açıklamıştı.

Takımın transfer yasağı olması ve kaldırılamayacağının belli olması nedeniyle teknik direktör adaylarıyla yaptığı görüşmelerden olumlu netice alamayan ve takımı Mustafa Denizli’nin yardımcısı Mert Nobre’ye emanet eden Altay, 16 Ocak 2022 Pazar günü saat 13.30’da başlayan maçta yeni teknik direktörüyle yapılanmaya giden Alanyaspor’u konuk etti.

Sezon başından beri düzeltemediği ve puan kayıplarına neden olan savunma problemlerini Alanyaspor karşısında oynadığı maçta da yaşayan Altay, bu pozisyonlardan birisinde Emre Akbaba’nın rahat bir gol atmasına engel olamayarak 26’ıncı dakikada geri düştü.

İlk yarıda kalecisi Lis’in kritik kurtarışları sayesinde farkın açılmasını önleyen Altay, ikinci yarıda etkili bir performans ortaya koyamamasına rağmen bazı fırsatlar yakaladı ancak bu fırsatları değerlendiremedi.

Dağınık savunmasının etkisiyle 81’de Oğuz Aydın’ın attığı gole engel olamayan Altay, sahadan 2-0 mağlup ayrılarak üst üste 14’üncü maçından da puan kaybıyla ayrıldı ve küme düşme hattından kurtulamadı.

Altaylı Taraftarların Protestosu Sürüyor

Altay’ın Alanyaspor karşısında oynadığı maçta tribündeki taraftarların tepkileri Altay adına işlerin ne denli karışık olduğunun bir diğer göstergesiydi.

Yönetimi ve yöneticileri istifaya çağıran ve sık sık sert sözlerle Altay Yönetimi’ni eleştiren taraftarlar, oyuncuları da es geçmedi.

Ceyhun Gülselam başta olmak üzere birçok oyuncuyu ıslıklar ve tezahüratlarla protesto etmekten çekinmeyen Siyah Beyazlı taraftarlar, oyuncuların ayağına top geldiğinde ıslık çalarak takımlarını eleştirdiler.

Alanyaspor’un çok düşük bir tempoyla oynadığı ve Francesco Farioli’nin alışılageldik oyun tarzının neticesinde kısa paslar yaptığı maçta Alanyasporlu oyuncuların birbirleriyle paslaştıkları dakikalarda “Oley” şeklinde tezahüratlar yaparak takımı eleştiren taraftarların bu eleştirisi kısa süre içerisinde de bitecek gibi görünmüyor.

Altay, Süper Lig’de 14 maçtır kazanamıyor ve transfer yasağının varlığı Siyah Beyazlı takımın kadrosunu güçlendirmesinin önüne geçiyor.

Savunma başta olmak üzere pek çok bölgeye çok net transfer ihtiyaçları olan İzmir temsilcisinin bu durumu önümüzdeki haftalarda oynanacak maçların da onlar adına pek kolay geçmeyeceğinin bir işareti gibi algılanabilir.

Özgüven açısından çok ciddi sıkıntıları olan ve top kontrol ederken bile ayaklarının titrediği görülen Altaylı oyuncular, ligin 22’inci haftasında Fenerbahçe’ye konuk olacakları maçta moral arayacaklar.