Altay Yeni Gelmedi, Geri Geldi

Süper Lig’de mücadele eden tüm takımlar arasında en çok puan toplayan sekizinci takım olan İzmir temsilcisi Altay, 2015 yılından sonra sıkıntılı bir döneme girmişti. 2015 yılında Üçüncü Lig’e kadar düşen İzmir temsilcisi, 2016-17 sezonunda yeniden İkinci Lig’e yükseldi. Altay, aynı sezon Süper Lig’e yükselen Göztepe ile İzmir futbolunun yeniden yükselmesinin sembollerinden biri oldu.

İkinci Lig’de fazla kalmayan Altay, 2017-18 sezonunda 1. Lig’e yükseldi ve hedefini ait olduğu yer olan Süper Lig olarak belirledi.

UEFA Kupası’nda mücadele eden ilk Türk takımı olan Altay, 2018-19 sezonunda geri döndüğü 1. Lig’de sezonu 10. Sırada tamamladı ve yerini sağlamlaştırdı. Altay, 2018-19 sezonunda transfer ettiği Portekizli oyuncu Marco Paixao’dan mükemmel bir verim aldı. Marko Paşa lakaplı oyuncu, 2018-19 sezonunda Altay formasıyla 1. Lig’de tam 29 gol atarak gol kralı oldu.

Altay, 2019-20 sezonunda daha iyi bir performans gösterdi ve Süper Lig’e yükseleceğinin sinyallerini verdi. İzmir temsilcisi, 2019-20 sezonunu yedinci sırada tamamladı ve play off turuna katılmayı 2 puanla kaçırdı. Marko Paixao, 2019-20 sezonunda 22 golle gol kralı olarak üst üste ikinci kez gol kralı olmayı başardı.

Dönüş Başlıyor

2020-21 sezonuna tecrübeli teknik direktör Yücel İdiz yönetiminde başlayan Altay, ligi ilk iki sırada bitirerek doğrudan Süper Lig’e katılmayı hedefliyordu. Sezonun ilk yarısının ortalarında başlayan düşüş sonrası Yücel İdiz ile yollar ayrıldı. Osman Özköylü ile anlaşan Altay, play off turu yaklaşırken çok ilginç bir hamle ile Özköylü ile yollarını ayırdı ve siyah beyazlı formayı tam 18 yıl boyunca giyen Türk futbolunun efsane isimlerinden biri olan Mustafa Denizli’yi takımın başına getirdi. Mustafa Denizli’nin gelmesiyle farklı bir hava yakalayan Altay, play off finalinde Altınordu’yu Paixao’nun golüyle mağlup etti ve 2003 yılından sonra ilk kez Süper Lig’e yükseldi. Marco Paixao, 22 golle üst üste üçüncü kez 1. Lig’de gol kralı oldu.

İlk Hafta

Kadrosunu Süper Lig seviyesinde ve Süper Lig tecrübesi olan oyuncularla güçlendiren Altay, sezonun ilk maçında Kayserispor’u ağırladı. Sahadan 3-0 galip ayrılan Altay, 18 yıl sonra geri döndüğü Süper Lig’e üç puanla başladı.