Altay Varlık Gösteremiyor

Yıllar sonra yükseldiği Süper Lig’de önce rüya gibi sonrasında ise kâbus gibi bir performans gösteren Altay, rüyadan uyandı ancak kâbustan uyanabilmiş değil. Ligin 21’inci haftasında kendi sahasında Alanyaspor’u konuk eden İzmir temsilcisi, birkaç dağınık atak dışında Alanyaspor’u tehdit edebilecek hiçbir varlık gösteremedi ve kendi taraftarı önünde sahadan 2-0’lık mağlubiyetle ayrılarak galibiyet hasretini tam 14 maça çıkardı.

Altay Tünelin Ucundaki Işığı Göremiyor

İzmir’in ve Türk futbolunun en değerli kulüplerinden birisi olan Altay, 2021/2022 sezonunda Süper Lig’de kan kaybetmeye devam ediyor.

Ligin 21’inci haftası kapsamında 16 Ocak Pazar günü kendi sahasında yeni teknik direktörü Francesco Farioli yönetiminde tarz değişikliğine giden Alanyaspor’u konuk eden Altay, sahadan 2-0’lık mağlubiyetle ayrıldı.

Alanyaspor ile Altay arasında kadro kalitesi konusunda net bir fark olduğu kesin ancak Alanyaspor en nihayetinde ligin en yenilmez takımı veya sadece büyük kulüplere yenilen bir takımı değil. Kaldı ki, yeni bir teknik direktörle bir önceki teknik direktörünün tam tersi bir futbol tarzına geçen Turuncu Yeşillilerin oyun anlamında da geliştirmesi gereken ve şu an zafiyet olarak değerlendirilebilecek birçok yönleri bulunuyor.

Ancak 16 Ocak günü oynanan maçta Altay, Alanyaspor karşısında o kadar aciz bir durumdaydı ki sanki Alanyaspor bu ligin orta veya ortanın üstü takımlarından birisi değil de Avrupa’nın hatırı sayılır kulüplerinden birisi gibi gözüktü.

Alanyaspor’un kadrosundaki eksiklikleri, kalecisinden oyun kurmasından doğabilecek problemleri lehine çeviremediği gibi, Farioli’nin normal bir atmosferde tercih etmeyeceği direkt paslarla oynayan takımı karşısında savunmada yine dökülen Altay, hak ettiği de bir mağlubiyeti almış oldu.

Alanyaspor gibi ligin en geriden oyun kuran takımlarından birisi karşısında Bamba başta olmak üzere tüm oyuncuların neden önde baskı yapmak konusunda imtina ettiğini ve eğer varsa fiziki eksikliklerinin sezonun bu dönemde halen neden devam ettiğini Altay teknik ekibinin sorgulaması gerekecek.

Altay, transfer yasağı da hesaba katıldığında, takımın başına Mustafa Denizli’den sonra teknik direktör olarak getirilen Mert Nobre’nin şapkadan bir tavşan çıkarmadığı denklemde bu gidişatla ligde kalıcı olamayacak gibi görünüyor.

Altaylı Oyuncuların Özgüvenleri Yerlerde

14 maçtır galip gelememenin verdiği özgüvensizlik Altaylı oyuncuların üstüne olabilecek en yüksek seviyede yerleşmiş gibi görünüyor.

Altay karşısında hemen hemen hepsi sorumluluk almaktan kaçınan oyuncular gördük ve bu durumdan azade olan tek kişi Altay’ın maçtan daha farklı bir yenilgiyle ayrılmasını önleyen file bekçisi Lis idi.

Mert Nobre, Türk futbolunun klişe haline gelen ifadelerinden birisi olan enkaz devralmayı şu an büyük ihtimalle tamamen hissediyordur.

Altay’ın efsanesi Mustafa Denizli, takımı için elinden geleni yaptı ancak uzun süre aynı konularda ısrar etmiş olması Altay’ın zaten yetenek konusunda sıkıntıları olan kadrosunu artık tamamen enkaz haline getirmiş durumda ve buradan çıkış pek kolay değil.