Altay Umut Verdi

Sezon başından beri yaşadığı korkunç süreçten bir türlü çıkamayan Altay adına 6 Şubat 2022 gününden sonra daha olumlu konuşabilmek mümkün. Zira Siyah Beyazlı ekip, yeni teknik direktörü Serkan Özbalta ile oynadığı ilk maçta galip gelmeyi başardı. Bu maçın İzmir Derbisi olduğu ve rakibin de ligin en formda ekiplerinden birisi olan Göztepe olduğu düşünüldüğünde, takımın aldığı galibiyetin değerinin ne denli büyük olduğu anlaşılacaktır.

Hatırlanan Galibiyet

Bu sezon Süper Lig’e dönerek 18 yıllık lig hasretine son veren Altay, yükseldiği ligde bu sefer de 3 puan hasretine son vermek için beklemek zorunda kaldı. Ligin en son 7’inci haftasında oynadığı maçta galip gelmeyi başarabilen Altay, bu maçtan sonra tam 16 müsabakada sahadan puan kayıplarıyla ayrılmanın üzüntüsünü yaşadı.

Siyah Beyazlı ekip, bu 16 maçlık dönemde 2 teknik direktör değişikliğine gitti, taraftarlar tarafından protesto edildi. Teknik direktör değişikliğine gittiği dönemde görüştüğü adaylardan transfer yasağı nedeniyle veto yedi, yeni bir teknik direktör bulabilmek adına çok fazla çaba göstermek zorunda kaldı.

Futbolun doğrularını yaptığı maçlarda bile sahadan galip ayrılamayan oyuncuların özgüvenleri yerle yeksan oldu, her bir yeni puan kaybı daha fazla baskının gelmesine sebep oldu. Yeni teknik direktörle birlikte sahaya çıkılacak ilk maçın inanılmaz bir form yakalayan Göztepe karşısında olması ise kelimenin tam anlamıyla işin tuzu biberi olacak gibi görünüyordu.

Ezeli rakip karşısında oynanacak maçtan çıkacak tek bir olumsuz sonuç zaten uçurumun kenarında olan kulübü artık aşağıya yuvarlayabilirdi. Göztepe, son 4 maçının tamamını kazanmıştı ve ev sahibi de olmasıyla birlikte bu maçın doğal favorisiydi.

Nitekim maçın en azından oyun anlamında üstünü olan taraf da Göztepe’ydi. Sarı Kırmızılı ekip, Altay’ın sezon başından beri bir türlü oturtamadığı savunmasına çok fazla mesai çıkardı. Ancak yakalanan fırsatların değerlendirilememesi de Altay’ın sahadan galip ayrılabileceğine dair inancını yükselten etmenlerden biri oldu.

Biri penaltıdan iki gol bularak sahadan galip ayrılan Altay, tam 16 maç aradan sonra ilk kez galibiyetin ne olduğunu hatırladı ve can suyu gibi bir 3 puanı hanesine ekledi. Bu maç aynı zamanda takımın gol yememiş olması nedeniyle de oldukça değerli bir şekilde sonuçlanmış oldu.

Uzun Yol

İzmir’in Siyah Beyazı ve 35.5’u için yol hâlâ çok daha uzun. Zira Altay 16 maç kaybederken birçok takım çok iyi galibiyet serileri yakalayarak küme düşme hattını gerisinde bırakmayı başardı.

Ancak takımın Serkan Özbalta ile birlikte yakaladığı yeni kimlik ve Göztepe karşısında gelen çok değerli galibiyet, bazı şeyleri değiştirebilmek adına önemli. Altay’ın kümede kalma şansı devam ediyor ancak bu şansın devam etmesi için Göztepe maçından çok daha iyi performanslar çıkarılmalı.

Zira Göztepe gününde bir bitiricisi olsa bu maçtan farklı bir skorla da ayrılabilirdi.