Altay Taraftarları Tuna Üzümcü’nün Kalmasını İstiyorlar

Altay geçtiğimiz sezon Süper Lig’de mücadele etmişti. Ancak, kurulan yetersiz kadronun doğal bir sonucu olarak kalıcı olamamıştı. Kendisini TFF 1.Lig’de bulmuştu. Sportif başarısızlık dışında Altay’ı bekleyen farklı sorunlar da vardı. Geçmiş yıllarda kulüpte forma giyen oyunculara yapılmayan ödemeler yüzünden kulübe transfer yasağı cezası verildi. Bir başka deyişle, Altay, 2022 – 2023 sezonu öncesinde dış transfer yapamayacaktı. Yönetim, sözleşmesi biten eski oyuncular ile sözleşme yenilemekten başka bir hamle yapamadı.

Tuna Üzümcü Takımı Ligde Tutmayı Başardı

Altay bu sezon TFF 1.Lig’de 36 maça çıktı. Söz konusu maçların 11’inden galibiyet ile ayrıldı. 11 maçı beraberlik ile tamamladı. 14 maçtan yenilgiyle ayrıldı. Atmış olduğu 45 gole karşılık olarak kalesinde 48 gol gördü. Sezonu 40 puanla 12’inci sırada tamamladı. Altay gibi TFF 1.Lig’de yer alan diğer kulüplere kıyasla daha zayıf bir kadrosu olan takımın ligde kalması önemli bir başarıydı. Bu başarıyı sağlayan isim Tuna Üzümcü idi.

Altay sezona Sinan Kaloğlu ile başladı. Fakat, yönetim alınan kötü sonuçları bahane ederek Sinan Kaloğlu ile yolları ayırdı. Yerine ilginç bir kararla Tuna Üzümcü getirildi. Tuna Üzümcü, geçtiğimiz sezondan bu yana Altay’da sportif direktör olarak görev yapıyordu. Teknik direktörlükte başarılı olup olamayacağı belirsizdi. Birçok kişi, Altay yönetiminin bu hamlesinin yanlış olduğunu düşünüyordu. Altay’ın TFF 1.Lig’den düşen ilk takım olacağına dair iddialar vardı.

Tuna Üzümcü 1 Mart 2023 tarihinde Altay’ın yeni teknik direktörü oldu. Kendisi ile 30 Haziran 2023 tarihine kadar sözleşme imzalandı. Tuna Üzümcü Altay camiasının yakından tanıdığı bir isim! Uzun yıllar futbolcu olarak bu kulüpte forma giyen Üzümcü, teknik direktörlük macerasına güzel bir başlangıç yaptı. Takımının başında sezon sonuna kadar 13 maça çıktı. Bu maçların beşinden galibiyet ile ayrıldı. Üç beraberlik ve beş mağlubiyet ile taraftarlarını üzdü. 18 puan topladı. 1.38 puan ortalaması tutturdu. Sonuç olarak, 2.5 aylık bir süreçte elinden geleni yaparak takımı ligde tuttu.

Tuna Üzümcü’nün Durumuna Yeni Yönetim Karar Verecek

Tuna Üzümcü’nün sözleşmesi 30 Haziran 2023 tarihinde bitecek. Altay taraftarları Üzümcü’nün önümüzdeki sezon da takımın başında olması gerektiğini düşünüyorlar. Hatta, son maçın ardından tribünler Üzümcü’ye yoğun tezahüratlarda bulundular. Fakat, genç teknik adamın durumu en azından şu aşamada belirsiz! Olağan genel kurulun ardından yapılacak toplantıda Tuna Üzümcü’nün durumuna karar verilecek.

Marco Paixao Takımda Kalacak

Marco Paixao TFF 1.Lig’in efsane oyuncularından birisi! Bu sezon Altay formasıyla TFF 1.Lig’e geri dönen 1984 doğumlu futbolcu bir kez daha gol kralı oldu. 38 yaşındaki oyuncu bu sezon TFF 1.Lig’de 33 maçta 21 gol atıp dört asist yaptı. Altay oyuncu ile geçtiğimiz sezonun başında iki yıllık sözleşme imzalamıştı.