Altay Şubat’ta Toparlandı

Çok uzun bir aradan sonra geri döndüğü Süper Lig’e şahane bir giriş yapan Altay, bu performansı sezon geneline yayamamış ve üst üste yaşadığı puan kayıplarıyla küme düşme hattına kadar gerilemişti. Bu esnada önce Mustafa Denizli ile sonra da Denizli yerine getirdiği Mert Nobre ile yollarını ayıran İzmir temsilcisi koltuğu son olarak Serkan Özbalta’ya devretmişti. Serkan Özbalta ile birlikte toparlanmayı başaran Altay, Şubat ayında oynadığı maçlardan iyi sonuçlar almayı bildi.

Bilanço

Bu sezon Süper Lig’de hem geceyi hem de gündüzü yaşayan Altay, kış ayının son mevsiminde oynadığı maçlarda kümede kalmaya dair umudunu bir hayli arttırdı.

7’inci haftada Beşiktaş karşısında aldığı galibiyetten sonra çok uzun bir süre galibiyete hasret kalan Altay, Şubat ayının ilk maçında ezeli rakibi Göztepe ile yaptığı müsabakadan galip ayrılarak bu hasrete son vermeyi başardı.

İzmir derbisinde rakibini 2-0 mağlup ederek 16 hafta aradan sonra ilk kez galip gelen Altay, bu maçtan sonra kendi sahasında Rizespor’u konuk etti. Rizespor ile oynanan maçtan golsüz beraberlikle ayrılan Siyah Beyazlı takım, Şubat ayındaki tek mağlubiyetini aldığı maçta Beşiktaş’a 1-0 mağlup oldu.

Kapanışı kendi sahasında gösterişli bir şekilde yapan Altay, Gaziantep FK’yı konuk ettiği maçtan 3-2 galip ayrıldı. 16 haftada hiç galibiyet alamadıktan sonra 4 haftada 2 kez galibiyet alarak toparlandığını gösteren Altay adına Gaziantep FK karşısında alınan galibiyetin ayrı da bir önemi vardı.

Tekrardan inşa edilen Alsancak Mustafa Denizli Stadı açıldığından beri iç sahada oynadığı hiçbir maçta sahadan galip ayrılamayan Altay, Gaziantep temsilcisi karşısında aldığı galibiyetle birlikte taraftarlarına stadın hediyesini de vermiş oldu.

4 maçta topladığı 7 puanla birlikte moral bulan İzmir temsilcisi, hâlâ daha küme düşme hattından kurtulabilmiş değil ancak yükseltilen vites takımın umudunu arttırmış durumda.

Tutan Risk

Altay adına gelinen yol ayrımında verilen kararın ve alınan riskin olumlu neticelendiğini dile getirmek için erken olabilir ancak Serkan Özbalta’nın Altay’ın başına geçtiğinden beri iyi bir etki yarattığı gerçek.

Manisa FK ve Ankara Keçiörengücü’nü yönettiği dönemlerde gösterdiği başarılı performanslarla potansiyelli bir teknik adam olduğunu ortaya koyan Özbalta, buna rağmen Süper Lig tecrübesi olmadığı için Altay taraftarları tarafından riskli bir tercih olarak görülmüştü.

Ancak Özbalta takımın tam da ihtiyacı olan havayı getirdi ve Altay aynı kadroyla çok daha nitelikli işler yapmaya başladı. Bununla birlikte kadro kalitesi konusunda ligin en zayıf ekiplerinden biri olan İzmir temsilcisinin kazandığı maçlarda da çok rahat bir galibiyet aldığını söylemek mümkün değil ancak bu durum da beklenmeyen bir durum değildi.

Altay adına risk hâlâ devam ediyor ve geriye kalan maçlar çok kolay olmayacak. Ancak takımın ekstradan alacağı puan veya puanlar Süper Lig mücadelesinde oldukça değerli olacaktır.