Altay Spor Kulübünün Efsaneleri

Bu sezon Süper Lig’de 34 puanla 18. Sıraya yerleşen ve Süper Toto 1. Lig’e düşen Altay, Türkiye’nin en köklü ve eski futbol takımlarından birisidir. 16 Ocak 1914’te Altay İdman Yurdu adı altında kurulmuştur. Zorlu koşullar altında kurulmuş olup amacı bölgedeki azınlıklarla sportif etkinliklerde bulunmaktı. 1925 yılında Atatürk İzmir ziyareti esnasında kulübü ziyaret eder ve kulüp defterine takım için efsanevi olan şu yazıyı not eder: ‘’Altay Spor Kulübünde tanıdığım gençlik iftihara şayandır. Bu gençlik müvacehesinde istikbalin kuvveti ve saadeti en bariz görülmektedir.’’

Sonrasında da bugüne kadar diğer sportif faaliyetlerinin yanında her daim futbol sporunun içerisinde olmuştur. Profesyonel aşamada elde ettiği en yüksek başarısı Süper Lig’de 3 defa 3. olmasıdır. Bununla birlikte UEFA kupasında (1977/1978 sezonu) ilk kez mücadele etmiş olan Türk takımı Altayspor’dur.

Bu denli dolu bir tarihe sahip olan siyah beyazlıların takımına çok bağlı ve efsanevi oyuncuları olmasaydı şaşırtıcı olurdu.

Tam Bir Altaylı

Büyük Altay’ın Süper Lig’e damga vurduğu B.Mustafa, Ayfer, Nevruz, Tanzer, Erol, Zinnur ve Ali Rıza’lı kadrosunun unutulmaz oyuncusu Ahmet Turgat, bir sezonluk Bursaspor macerası dışında futbolculuk yaşamının tamamını Büyük Altay forması altında geçirdi. 1969-1977 yılları arasındaki başarılı futboluyla efsaneleşti. 2016 yılında aramızdan ayrılan Ahmet Turgat, kardeşi Mustafa Turgat gibi “Tam bir Altaylı” olarak yaşadı ve hayatının tamamını siyah-beyazlı renklere adadı. 70’li yılların efsanevi oyuncusu Ahmet Turgat 2016’da 64 yaşında son yolculuğuna uğurlandı.

İki Kupalı Bir Efsane

Altay’da eskiden imzalar ömürlük atılırdı ve takımın renklerine ömürler adanırdı . Ayfer Elmastaşoğlu da koca bir ömrü Altay’da geçiren, imzayı ömürlük atan efsanelerden. 1961’de sırtına geçirdiği formasıyla 15 yılda 324 maç, 60 gol, 5 Milli Takım gururu bıraktı gerisinde. Futbol sonrası teknik direktörlüğe bürünen Ayfer Elmastaşoğlu, 1980’de takımına Türkiye Kupası’nı kazandırarak teknik direktörlük kariyerinin de zirvesine ulaşmıştır. 1967’de futbolcuyken kazandığı kupayı, bu kez teknik direktör olarak kaldıracak kadar unutulmaz olmuş ve başlığımızı hak etmiştir. Yarım asrı çoktan deviren Ayfer Elmastaşoğlu, iki kupalı bir efsane olarak Büyük Altay tarihinin en büyük futbolcuları arasında yer alır ve her zaman da alacaktır.

1.92’lik Bir Dev

Can Barhan, kaleci bir baba; Akın Barhan’ın oğludur. Can Barhan siyah-beyazlı formayı giymeye takımın altyapısından başladı. 1977-1987 yılları arasında tam 10 yıl sahada kaldı. 1.92’lik boyu ve kaledeki hakimiyeti ile Büyük Altay’ın Tanzer Sencer ile başlayan “kaleci” ekolünün devamı oldu. Altay’daki başarılı kariyerinin ardından Toni Schumacher’li Fenerbahçe’nin yolunu tuttu. Dört yıl da Fenerbahçe’de görev yapıp aktif kalecilik yaşamını noktaladı. Bir kez U21 Milli Takım’da görev yapan Can Barhan, 1983-84 sezonunda bir yıl aradan sonra yeniden Süper Lig’e yükselen Altayspor’da görev yaparak adını unutulmazlar arasına yazdırdı.