Altay Spor Kulübü Süper Lig’e Geri Çıkmak İstiyor

Tarihinin büyük çoğunluğunu Süper Lig’de geçirmiş olan Altay Spor Kulübü, son 20 senedir bir türlü toparlanmayı başaramadı. 2020/2021 sezonunda Play-Off şampiyonu olarak Süper Lig’e yükselmiş olan Altay Spor Kulübü, sadece 1 sezon tutunabildiği Süper Lig’e veda etti. 

Teknik direktör Mustafa Denizli yönetiminde başladığı sezonda daha sonra Mert Nobre, Serkan Özbalta ve son olarak Sinan Kaloğlu ile çalışan Yeni Malatyaspor, gelecek sezona teknik direktör Sinan Kaloğlu önderliğinde Süper Lig parolası ile başlayacak. PTT 1. Lig’de kalıcı olmak istemeyen siyah beyazlılar, bu uğurda çok sıkı bir çalışma içerisinde olduklarını belli ediyorlar.

Ancak tüm bu istek ve arzulara rağmen mali problemlerle boğuşan İzmir temsilcisi, 19 yaşındaki genç yetenek Kazımcan Karataş’ı Galatasaray’a transfer ederek kasasına 1.15 milyon Euro bonservis bedeli eklemişti. 27 yaşındaki sol kanat Martin Rodriguez’i de takımdan gönderen siyah beyazlılar, 273 bin Euro da bu futbolcu sayesinde gelir sağlamıştı. Bu sayede eli rahatlayan İzmir temsilcisi hala daha takımı taşıyacak bir transfer yapmış değil.

Yeni sezon hazırlıkları kapsamında 31 kişilik kadrosu ile kamp çalışmalarına son hızla başladı.

Altay Spor Kulübü’nün Kamp Çalışmalarının Birinci Etabı

Altay Spor Kulübü, 2022/2023 TFF 1.Lig sezonu hazırlıklarına 24 Haziran’da Sportif Direktör Tuna Üzümcü ve Teknik Direktör Sinan Kaloğlu yönetiminde Vali Kutlu Aktaş Tesisleri’nde mini antrenmanlar ile başlamıştı. Kampın 5 günlük ilk etabını tamamlayan siyah beyazlılar, bu sayede İzmir etabını sona erdirmiş ve Afyon etabına başlamış oldu. 

31 kişilik kadrosu ile Afyon’a geçiş yapan takım futbolcuları, bayrama kadar kamp hazırlıklarının birincisini tamamlamış olmak istiyordu. Bu kapsamda çalışan Sinan Kaloğlu istediği gibi yaptı, 8 Temmuz’da Burdur da Başakşehir Futbol Kulübü ile yaptığı hazırlık karşılaşmasıyla tamamladı ve kamp programını sona erdirmiş oldu. Karşılaşma 4-0’lık Başakşehir üstünlüğüyle bitti.

4 günlük bayram tatilinin ardından Altay Spor Kulübü’nün kamp programı, 13/30 Temmuz 2022 tarihleri arasında Afyon’da gerçekleştirilecek olan ve sözleşmesi yenilenen futbolcuların da katılacağı ikinci etap kampı ile devam edecek. 

Takımın Kadrosundan Dökülenler

Altay Spor Kulübü kadrosundan 19 adet futbolcu ayrıldı buna karşılık olarak sadece 7 futbolcu katıldı. Bu 19 futbolcunun 2 tanesi 1 senelik kira sözleşmesinin bitimi ardından takımlarına döndü. 8 futbolcunun sözleşmesi sona erdi ve sözleşmesinin yenilenmemesi kararı alındı. Mali problemler çeken takımın kimi kadrosunda tutacağını belirlemesi çok önemli bir rol oynuyor. 9 adet futbolcu da farklı takımlara bonservisi ile birlikte transfer edildi. Ancak bu transferlerin sadece Kazımcan ve Rodriguez olanından para kazanabilen Altay, buna rağmen elini epey rahatlatabildi.

Ayrılanların yanında çoğu altyapısından çıkma olan 7 adet futbolcu da takımın kadrosuna katılmış oldu. 4 tanesi kiralıktan dönen futbolcuların kamp programında yer aldığı biliniyor. 2 tane de U19 takımından transfer yapan siyah beyazlıların ilerleyen günlerde kadrosunu daha da genişletmesi bekleniyor.