Altay SK Savunmada Sıkıntı Yaşamayacak

İzmir ekibi Altay SK, 18 yıllık özleme son vererek 2021 – 2022 sezonunda Süper Lig’de mücadele etme hakkını elde etmişti. Takımın yeni stadyum ve kurt teknik direktör Mustafa Denizli eşliğinde Süper Lig’de neler yapacağı çok merak ediliyordu. Sezona fena olmayan bir başlangıç yapan Altay; ilk maçlarından galibiyet ile ayrılarak taraftarlarını heyecanlandırdı. Ancak, Eylül ayındaki Beşiktaş galibiyeti sonrasında ciddi bir düşüş dönemine girdi. İkinci yarıda durumunu toparlamaya çalışsa da bunu başaramadı.

Altay; geçtiğimiz sezon Süper Lig’de 38 maçta sadece dokuz galibiyet alabildi. Bilhassa ligin ikinci yarısında puan yüzü göremedi. Bunun yanı sıra, yedi beraberlik ve 22 mağlubiyet ile lige havlu attığını ispat ediyordu. İzmir ekibi; sezonu son dört içerisinde tamamlamasından mütevellit küme düştü. Bir başka deyişle, 2022 – 2023 sezonunda tahmin edebileceğiniz gibi TFF 1.Lig’de mücadele edecek.

Takımı Yeni Sezonda Sinan Kaloğlu Çalıştıracak

Altay; geçtiğimiz sezon üç teknik direktör ile çalışmıştı. Alınan kötü sonuçlardan dolayı Türk futbolunun duayen isimlerinden birisi olarak bilinen Mustafa Denizli ile yollar ayrıldı. Bu değişikliğin ardından takımın başına Mert Nobre getirildi. Ancak, Mert Nobre de takıma katkı yapamadı. Sezonu Sinan Kaloğlu ile tamamlayan Altay SK; önümüzdeki sezon da yola Sinan Kaloğlu ile devam etme kararı aldı.

Geçmişte Altay’da futbolcu olarak da görev yapan Sinan Kaloğlu; kulübün içerisinde bulunduğu zor durumun farkında! Altay; almış olduğu transfer yasağı cezası yüzünden dış transfer yapamayacak. Yönetim; yalnızca geçtiğimiz sezon kadroda yer alan ve sözleşmesi sona eren isimler ile anlaşma yolları aradı. Marco Paixao ve Daouda Bamba; yapılan teklifleri kabul etmediler.

Sinan Kaloğlu; Altay’da zor şartlar altında çalışmaktan hiç şikayetçi değil! Takımı yeni sezona en iyi şekilde hazırlıyor. Ayrıca, takımdaki arkadaşlığın da üst seviyede olduğunu düşünüyor. Önümüzdeki sezona dair ilk hedefinin TFF 1.Lig’de kalmak olduğunu dile getiriyor. Buna ek olarak, bir sürpriz yaparak ilk altıda yer alabileceklerine dair görüşlerini de paylaşıyor.

Sözleşmesi Yenilenen Oyuncular Altay İçin Önemli Bir Kazanç Oldular

Altay’da İsveçli stoper Eric Björkander’in takımda kalıp kalmayacağı belirsizliğini koruyordu. 26 yaşındaki oyuncunun sözleşmesi 30 Haziran 2024 tarihinde sona erecek. İsveçli oyuncu; yeni sezon hazırlıkları için İzmir’e geldiğinde takımın durumunu görünce kısa süreli bir şok yaşadı. Geçtiğimiz sezon beraber forma giydiği isimlerin hepsinin takımdan ayrıldığını görünce afalladı. Ancak, takıma birçok ismin katılacağını öğrenince Altay’da kalmaya karar verdi.

Altay; 41 yaşındaki deneyimli stoper İbrahim Öztürk ile de devam kararı aldı. Öztürk’ün Altay için önemli bir kazanç olduğunu söylemek mümkün! Sağ bek Tolga Ünlü ve sol bek Özgür Özkaya da takımın TFF 1.Lig’deki hedeflerine ulaşmasına büyük katkı yapacaklar. Son olarak, sözleşmesi uzatılan Ceyhun Gülselam’ın da Altay’ı ileri taşıyacak isimlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.