Altay Penaltılarda da Vasatı Aşamadı

Uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’e tutunabilmek adına 30’uncu hafta sonrasında 4’üncü teknik direktörünü tanıtan Altay’ın durumu pek iç açıcı değil. İzmir temsilcisinin küme düşme hattından kurtulabilmesi için Giresunspor ile arasındaki 6 puanlık farkı kapatacak şekilde sonuçların ortaya çıkması gerekiyor. Sezonun genelinde vasata yakın bir performans sergileyen Siyah Beyazlı takımın istatistiklerine bakıldığı zaman golün en net yollarından biri olan penaltılar konusunda da pek başarılı olamadığı görülüyor.

Açık Kale

Bu sezon Süper Lig’de boy gösteren Altay, uzun bir süreden sonra geri döndüğü ligde tutunabilme çabası veriyor ancak her geçen hafta Altay’ın aleyhine oluyor.

Takım Mustafa Denizli ve Mert Nobre’den sonra çalıştığı Serkan Özbalta’nın da takımdan ayrılmasıyla birlikte 4’üncü teknik direktörünü tanıtmak zorunda kaldı ve altyapıda çalışan Sinan Kaloğlu’nu göreve getirdi.

Bu bağlamda Kaloğlu’nun işi diğer 3 teknik direktöre göre hem daha zorlu hem de daha avantajlı. Zira Serkan Özbalta ülkemizin klişe veciziyle tam anlamıyla bir enkaz devralmıştı ancak takımdan ayrılırken iyi bir oyun bıraktı.

Bununla birlikte Altay’ın genel olarak vasatı aşamadığı pek çok metriğin olduğunu dile getirmek gerek. Sezonun 30 haftasının geride kaldığı bu dönemde kullanılan ve savunulan penaltılar konusu da tam olarak iyi performansın olmadığı alanlardan birisi.

Sezon başından bu yana aleyhine 8 kere penaltı çalınan Altay, bu 8 penaltıdan 2’sinde kalesini gole kapatabildi. %25 oranında savunma başarısı gösterebilen İzmir temsilcisinin bu durumu zaten kötü olan savunmasının daha da çökmesini izlediğimiz birçok maçı da beraberinde getirdi.

İsabetsiz Atışlar

Öte yandan Altay’ın lehine çalınan penaltılarda da İzmir temsilcisi adına her şeyin çok yolunda gittiğini söylemek pek mümkün olmaz. Zira takımın sezon başından bu yana kullandığı penaltılarda isabet oranı %66.7’de kaldı.

6 kere penaltı noktasının başına geçen Siyah Beyazlı ekip, bu penaltılardan 4’ünü gole çevirirken 2 kere net gol fırsatını değerlendirememiş olmanın üzüntüsünü yaşamaktan kurtulamadı. Altay’ın bu oranının ne kadar düşük olduğunu anlamak için ligin genel istatistiklerine bakılması yeterli.

9 penaltı kullanan Galatasaray’ın %55.6 ile bu penaltıları gole çevirebildiği görülüyor. Altay ve Alanyaspor %66.7’lik isabet oranlarıyla Galatasaray’ı bu bağlamda takip eden ekipler. Ligin en düşük penaltı isabet oranına sahip 3 takımından biri olan Altay’ın sezon başından bu yana gol yollarında bu kadar sıkıntı yaşamasına rağmen penaltı konusunda da işi garantileyemediği söylenebilir.

İzmir temsilcisi 31’inci hafta müsabakasında kendi sahasında Antalyaspor’u konuk edecek. Rakip Antalyaspor son 8 maçının hiçbirini kaybetmedi ve bu maçlarda 1’i penaltıdan olmak üzere sadece 2 kere gol yedi.

Bu kadar kuvvetli bir takım savunması karşısında Altay’ın en büyük umutlarından biri penaltılar olacak ancak Sinan Kaloğlu’nun öğrencilerinin bu istatistiği taraftarlarını endişelendiriyor.