Altay Lider Karşısında Forma İçin Oynadı

Spor Toto Süper Lig’e bu sezon başında çıkarak uzun yıllardır süren hasretini sonlandıran Altay, ne yazık ki yolculuğunu çok kısa kesti ve geri dönüş hazırlığına başladı.

Teknik direktör Mustafa Denizli ile başlayan Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda yıllardır beklediği Alsancak Stadyumu’na da kavuşan Altay, maalesef tüm bu gelişmelere karşın ligde kalmayı başaramadı.

Spor Toto Süper Lig’den düşmeyi haftalar öncesinde garantileyen siyah beyazlı takımımız, kalan haftalarda Büyük Altay takımının amblemi ve büyük taraftarları için mücadele etmeye kararlıydı.

Bu kararlılık kendisini Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun 37’nci haftasında da gösterdi.

Zira bu maçta rakip, bu sezon sergilediği performansla rakiplerine büyük fark atarak şampiyonluğa haftalar öncesinde ulaşıp rekorlar kıran bordo mavili Trabzonspor idi.

Trabzon’daki şampiyonluk kutlamalarından sonra kupayla birlikte İstanbul’daki taraftarlarıyla buluşmak için bu hafta oynanacak maç öncesinde Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuran Karadeniz Fırtınası, maçı İstanbul’a aldırdı.

Bu da karşılaşmadaki atmosferin çok ateşli olacağı anlamına geliyordu. Tüm bu gelişmelerin ardından Altay takımımızın üzerine düşen ise sahada aslanlar gibi mücadele edip, taraftarlarını gururlandırmaktı.

Altay Topu Bıraktı Mücadeleyi Bırakmadı

altay

Trabzonspor ile Altay arasındaki maçta oyunun kontrolü elbette beklendiği gibi Trabzonspor tarafındaydı. Teknik direktör Abdullah Avcı’nın da maç öncesinde söylediği “şampiyon gibi bitirme” motivasyonu ve binlerce taraftarın karşısında topu ayağında tutan Karadeniz Fırtınası, 90 dakikayı %71 topla oynayarak bitirdi.

Buna karşın sadece %29 topa sahip olan teknik direktör Sinan Kaloğlu’nun öğrencileri ise maç boyunca her şeyin topa sahip olmak olmadığını bir kez daha kanıtladılar. Zira takımımız rakibin 762 pas yapıp bunları %90 isabetle gerçekleştirdiği bir maçta dahi, Trabzonspor kalesini zaman zaman çok zorladı.

Uğurcan Çakır’ın etkili performansıyla fark yarattığı maçta daha direkt bir oyun tercih eden teknik direktör Sinan Kaloğlu, Trabzonspor defansının arkasındaki boşluğu birçok defa değerlendirmeye çalıştı.

Bunda zaman zaman başarılı da olan takımımız, her ne kadar topu rakibine teslim ettiyse de özellikle mücadele olarak hiç geri adım atmadı.

İkili mücadelelerde başa baş oynayan ve %49 ile bu alanda kendini gösteren Altay, hava toplarını da %48 oranında topladı.

Trabzonspor İle Aynı Sayıda İsabet

Altay takımımız adına karşılaşmada dikkat çeken bir başka istatistik ise hücumlarda kendini gösterdi. Öyle ki siyah beyazlı ekibimiz, rakip Trabzonspor’un kalesinde yalnızca 5 şut çekip bunların 3’ünde çerçeveyi 1’inde ise ağları bulmayı başardı.

Özellikle 2 pozisyonda Uğurcan Çakır kalesinde devleşerek Trabzonspor’un neden bu sezon farklı şampiyon olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Buna karşın kalemize tam 16 şut çeken Trabzon temsilcisinin de sadece 3 isabet bulabilmesi şaşırtıcıydı. Hücum anlamında çok daha etkili gözüken Altay, neredeyse şampiyondan kutlamalar öncesi puan alıyordu.

Saha içindeki mücadele ve istatistikler de gösterdi ki siyah beyazlı ekibimiz terinin son damlasına kadar rakibiyle mücadele etti.

Teşekkürler takım!