Altay Küme Düşme Hattından Uzaklaşmayı Başardı

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’de mücadele eden Altay kötü bir yıl geçirerek kendisini yeniden TFF 1.Lig’de bulmuştu. Altay’da sorunlar asla bitmiyor. İzmir ekibi kötü yönetilmesinin bir sonucu olarak transfer yasağı ile cezalandırıldı. Sezon başında kadrosunu istediği oyuncular ile güçlendiremedi. Diğer TFF 1.Lig takımlarına kıyasla dezavantajları belirgindi. Murat Uluç’u futbola döndürmek zorunda kalan Altay’ın ligden düşmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Fakat, siyah beyazlı takım bilhassa sezonun ikinci yarısında herkesi şaşırtan sonuçlar aldı. Gelin, Altay’ın son üç maçına bir göz atalım!

İzmir Ekibi Sakaryaspor’u Yenerek Büyük Sükse Yaptı

Altay TFF 1.Lig’in 30. haftasında kendi sahasında Sakaryaspor’u ağırladı. 3 Nisan 2023 Pazartesi gününün programında yer alan maç saat 20.30’da başladı. Sezona Sinan Kaloğlu ile başlayan Altay’ı güncel tarih itibariyle Tuna Üzümcü çalıştırıyor. Üzümcü Sakaryaspor’un gücünün farkındaydı. Fakat, takımını küme düşme hattından uzaklaştırmak adına bu maçı kazanmak zorunda olduğunun bilincindeydi.

Altay maça her zaman olduğu gibi 4-2-3-1 dizilişi ile çıktı. Kalede Eren Karataş, defansta Salih, İbrahim, Sefa ve Naderi, merkez orta sahada Zeki ve Berkan, ileri üçlüde Tolga, Deniz ve Eren Erdoğan, ileride de TFF 1.Lig’in yıldızı Paixao vardı.

Takdir edersiniz ki, Sakaryaspor ile Altay arasında ciddi bir kadro kalitesi farkı bulunuyor. Sakaryaspor maçın favorisi olarak gösteriliyordu. Fakat, Altay daha iyi oynayan taraftı. İzmir ekibi bu önemli maçı Paixao, Zeki ve Ceyhun’un attığı gollerle 3-1 kazanmasını bildi. Sakaryaspor gibi ilk beş içerisinde yer alan bir takımı yenerek taraftarlarını sevindirdi.

Erzurumspor Galibiyeti Büyük Moral Oldu

Altay TFF 1.Lig’in 29. haftasında deplasmanda Erzurumspor ile karşı karşıya geldi. Pendik Stadı’nda oynanan maçın favorisi yoktu. Her iki takım da bu maçı kazanabilirdi. Erzurumspor da tıpkı Altay gibi sezona transfer yasağı ile başlamıştı. Mavi beyazlı takım kötü bir sezon geçiriyordu. Tuna Üzümcü takımını sahaya ideal kadrosuyla sürdü.

Altay Erzurumspor önünde şov yaptı. Naderi, Paixao (2) ve Mustafa Akbaş (kk)’nın attığı gollerle maçtan 4-2 galip ayrıldı. Alınan üç puan Altay için oldukça değerliydi.

Manisa FK Yenilgisi Moralleri Bozdu

Altay TFF 1.Lig’in 28. haftasında kendi sahasında Manisa FK’yı ağırladı. 25 Mart 2023 Cumartesi gününün programında yer alan maç saat 15.00’te başladı. Alsancak Mustafa Denizli Stadı’nda oynanan maçı Altay’ın kazanması bekleniyordu. Fakat, işler pek yolunda gitmedi.

Siyah beyazlı takım Manisa FK karşısında zorlandı. İstediği oyunu ortaya koyamadı. Manisa FK bu maçı Muhammed Mert, Tabla ve Fernandes’in attığı gollerle 3-1 kazandı. Altay’ın tek golü Sefa’dan geldi.

Sonuç olarak, Altay; TFF 1.Lig’deki son üç maçının ikisini kazanırken birini kaybetti. İzmir ekibi küme düşme hattından uzaklaştı. Güncel tarih itibariyle, TFF 1.Lig’in 13. sırasında yer alıyor.