Altay Kazanmayı Unuttu

Süper Lig’in 19’uncu haftasında küme düşme hattının son sırasında yer alan ve teknik direktörü olmadan sahaya çıkan Kasımpaşa’ya konuk olan Altay, iyi bir performans göstermediği ve 67’inci dakikada 10 kişi kaldığı maçta sahadan 2-0 mağlup ayrılarak devre arasına kötü bir seriyle gitmenin üzüntüsünü yaşıyor.

İlk devreyi ilk 7 haftada aldığı 5 galibiyetten sonra oynadığı 12 maçta aldığı 9 mağlubiyet ve 3 beraberlik ekleyerek tamamlayan Altay’ın en büyük ümidi haftanın bitiminde ortaya çıkacak sonuçların İzmir temsilcisini küme düşme hattına geriletmemesi olacak.

Altay’ın 3 Puana Hasreti 12 Maça Çıktı

Süper Lig’in 19’uncu haftasında galibiyete en çok ihtiyacı olan takımlardan Kasımpaşa ile Altay’ın karşılaşmasında sahadan üzülerek ayrılan taraf Altay oldu. Sezon başlangıcında şahane bir performans gösteren ve 7 haftada aldığı 5 galibiyetle birlikte taraftarlarını coşturan Altay, son galibiyetini aldığı Beşiktaş maçından sonra hiçbir maçtan galip gelemedi. Mustafa Denizli’nin öğrencileri, Kasımpaşa karşısında aldığı mağlubiyetle üst üste 4’üncü mağlubiyetini alırken, takımın performansının da gerilemesi taraftarları endişelendiriyor. İzmir’in Siyah Beyazlı temsilcisi, Kasımpaşa karşısında oynanan maçta sahadan varlık gösteremeden ayrılırken, istikrarsız performanslar da dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta Trabzonspor karşısında şahane bir gol atan Cebrail’in örneğinde olduğu gibi Altaylı oyuncuların yaşadıkları kötü süreçten ne kadar etkilendikleri 2 dakikada görülen 2 sarı karttan kaynaklı gelen kırmızı karttan da anlaşılıyor. Her ne kadar Kasımpaşa ilk yarıyı 1-0 önde kapatmış olsa da 52’inci dakikada rakibin kaçırdığı penaltı sayesinde bir kırılma yaşama şansı olan Altay’ın bu şansları değerlendirememiş olması camia için oldukça acı verici.

Mustafa Denizli’nin Söyledikleri ve Altay’ın Gerçekleri

Türk futbolunun köklü temsilcisi Altay, Süper Lig’e geri döndüğü 2021/2022 sezonuna şahane bir performansla başlamış olmanın avantajın 12 maçta üst üste yaşadığı puan kayıplarıyla çok büyük bir dezavantaja dönüşmesine engel olamadı. İzmir temsilcisinin savunma konusunda yaşadığı sorunlara hücum hattındaki performansların da düşmesi takımın kimyasını iyiden iyiye bozarken, takımın efsanesi ve teknik direktörü Mustafa Denizli ikinci devrede işlerin düzeltilebileceğine inanıyor.

Teknik direktörlük kariyerinin en kötü serisini yaşadığını ancak kariyerinin iddialarla geçtiğini ve bu meydan okumanın da kendisi lehine olacağını ifade ediyor. Bununla birlikte Türk futbolunun efsane teknik direktörünün yaptığı 50 puan açıklaması oldukça dikkat çekici.

Takımın sezona başladığı minimum hedef olarak belirlediği 50 puanı tutturabileceklerine dair herhangi bir şüphesi olmadığını belirten Mustafa Denizli, takımın sezon başında yapamadığı 2 transferin ara transfer döneminde yapılması durumunda daha güçlü bir takım olacağını ifade ederken, Süper Lig‘in ilk devresini 18 puanla kapatan Altay’ın 50 puan hedefi için 2’inci devrede 32 puan daha toplaması gerekiyor.

Bu hedef için geriye kalan 32 puanın alabilmesi için Altay’ın ikinci devrede 7 galibiyetten daha az alması mümkün değil. Altay eğer ikinci devre 7 galibiyet alırsa geriye kalan 13 maçın 11’inden de beraberlikle ayrılması gerekiyor. İlk devrede oynadığı 19 maçta 5 galibiyet ve 3 beraberlik alan Altay’ın ikinci devrede bu hayali gerçeği dönüştürebilmesi çok zor bir ihtimal ancak Mustafa Denizli’nin kariyeri hayali gerçeğe dönüştürebilecek güçte.