Altay Kârdan Zarar Etti

Uzun bir aradan sonra döndüğü Süper Lig’de oynadığı maçlarda gösterdiği performans ve aldığı sonuçlar nedeniyle oldukça eleştirilen Altay, ligin 28’inci haftasında Fatih Karagümrük karşısında sahneye çıkmıştı. İstanbul temsilcisi karşısında oynadığı maçın ilk yarısında Naderi’nin çift sarı karttan kırmızı kart görerek ihraç edilmesi sonrası uzun bir süre 10 kişi sahada kalan Altay, 0-0 beraberlikle İzmir’e geri döndü. Altay adına bu durum kârdan zarar olarak nitelendirilebilir.

Potansiyel

Bu sezon Süper Lig’de kalmak adına varını yoğunu ortaya koyan Altay, Süper Lig’in 28’inci haftasında Fatih Karagümrük’ün misafiri oldu.

Bir önceki hafta Gaziantep FK karşısında biraz da futbol şansıyla 3-2 galip gelmeyi başaran İzmir temsilcisi için bu maçtan da çıkarılabilecek 3 puan ligin geri kalanında daha fazla ümitli olunmasını sağlayabilirdi.

Ancak iki takımın da riske atmak istemediği ve ortada geçirdiği maçta Naderi’nin kırmızı kart görmüş olması Altay adına dengeleri olumsuz anlamda değiştirdi. Siyah Beyazlı ekip bu karttan sonra ister istemez Fatih Karagümrük baskısıyla mücadele etmek zorunda kaldı.

Karagümrük’ün akınlarından sonuç alamamış olması Altay’ın en büyük şansı oldu. Zira oldukça etkili performanslar da sergileyen İstanbul temsilcisi sahadan iyi bir sonuçla ayrılabilmeye oldukça yaklaşmıştı.

Altay adına bu maçtan çıkarılabilecek 3 puan da mümkün olabilirdi ancak takım 1 puanla İzmir’e dönmeye razı oldu. İstanbul’da bırakılan 2 puan ileriki dönemlerde ne kadar aranacak bunu kestirebilmek zor ancak bu kadar eksik bir Fatih Karagümrük karşısında çok daha parlak işler çıkartılamaması can sıkıcı oldu.

Daralan Zaman

Altay Serkan Özbalta ile birlikte daha derli toplu bir takım haline geldi. Potansiyelli teknik adamın hiç Süper Lig tecrübesi olmaması eleştirilere konu olsa da Serkan Özbalta Altay’da da dokunuşlarını yaptı ve takımı kendisine inandırmaya başladı.

Ancak İzmir temsilcisi adına zaman her geçen gün daha da daralıyor. 16 haftalık süreçte alınamayan 3 puanların takıma verdiği zarar had safhada ve ligin bitimine artık sadece 10 maç kaldı.

Altay’ın önünde oynayacağı Başakşehir, Galatasaray, Trabzonspor, gibi maçlar var ve bu maçlardan çıkartılacak puanlar oldukça değerli olacak. İzmir temsilcisinin kendisini tutkuyla destekleyen taraftarlarının desteğini de arkasına alıp kendi sahasında oynadığı maçlardan çıkarılabilecek en fazla puanı çıkarması şart.

16 hafta normal takvimde 4 aya yakın bir süreye tekabül ediyor ve Süper Lig’de bu kadar uzun süre kazanamayan bir takımın hâlâ daha kümede kalmaya dair umudu olması oldukça önemli. Nitekim 17 hafta kazanamayan ve bir sonraki maçta rakip olan Yeni Malatyaspor’un Altay’ın 6 puan gerisinde olduğunu hatırlamakta fayda var.

Altay adına artık Fatih Karagümrük karşısında yapılan basit hatalara tahammül yok. Takım sahada 11 kişi kalmaya ve 11 kişiyle rakip kalede gol bulmaya uğraşmalı.