Altay ile Daouda Bamba’nın Yolları Ayrıldı

İzmir’i uzun yıllar Göztepe ile beraber Süper Lig’de temsil eden Altay çok zor günler yaşıyor. Siyah beyazlı takım; geçtiğimiz sezonu son dört içerisinde bitirdi. Bu durumun bir sonucu olarak, önümüzdeki sezon yoluna TFF 1.Lig’de devam edecek.

Altay; ciddi bir mali krizin içerisinde! FIFA; İzmir ekibini transfer yasağı ile cezalandırdı. Dış transfer yapamayan Altay kadrosunu geçtiğimiz sezon da takımda yer alan isimler ile güçlendirmek istiyor. O isimlerden birisi de Daouda Bamba idi. Ancak, 27 yaşındaki oyuncu ile anlaşma sağlanamadı.

Daouda Bamba’nın Kronik Sakatlığı Bulunuyor

Altay; geçtiğimiz sezonun başında Fildişi Sahilli golcü Daouda Bamba’yı kadrosuna katmıştı. Bamba; sezona oldukça iyi bir giriş yaptı. Attığı gollerle takımını sırtlayacağının sinyallerini verdi. Ancak, bir süre sonra formunu kaybetti. İzmir ekibi; üst üste yenilgilerle kendisini küme düşme hattında buldu. Daouda Bamba; Nisan ayında parasının ödenmemesini de bahane ederek sözleşmesini tek taraflı feshetti.

Fildişi Sahilli oyuncu; 2022 yılının Nisan ayından bu yana kulüpsüz! Altay; oyuncuyla yeniden anlaşmak istiyordu. Daouda Bamba ise geçtiğimiz sezonun alacaklarına ek olarak 2022 – 2023 sezonu için de hatrı sayılır bir garanti ücret istedi. Altay yönetimi; oyuncunun bu teklifini kabul etmedi. Bunun yanı sıra, oyuncunun sakat olduğuna dair birtakım iddialar da söz konusuydu. Altay; ekonomik açıdan zor durumda olmasından mütevellit Daouda Bamba’ya yatırım yapmadı.

Daouda Bamba; Altay’ın kendisini transfer etmemesinden dolayı bir hayli tepkili! Bilhassa sakat olduğunun iddia edilmesinin kendisine yapılan bir haksızlık olduğunu düşünüyor. Fildişi Sahilli oyuncu; Altay ile görüşmelerini sona erdirdikten sonra Bulgaristan’ın CSKA Sofya takımı ile görüşmelere başladı. Bulgaristan ekibinin yapmış olduğu teklifi kabul etti. Fakat, oyuncunun sağlık kontrollerinden geçemediği iddia ediliyor. CSKA Sofya ile yeni sezona hazırlanan oyuncunun sakatlığının nüksetmesi halinde takımdan gönderileceğine dair iddialar da mevcut!

Daouda Bamba Geçtiğimiz Sezon Nasıl Bir Performans Ortaya Koydu?

5 Mart 1995 tarihinde dünyaya gelen oyuncu 1.84 boyundadır. Hem Fildişi Sahili hem de Norveç pasaportuna sahiptir. Santrafor başta olmak üzere sol ve sağ kanatta da forma giyebilen bir isimdir. Daouda Bamba; 2013 yılının Ağustos ayında Norveç’in Kongsvinger takımına transfer oldu. Bu takımda yalnızca altı ay forma giydi. Ardından, Kristiansund ve Brann kulüplerinde forma giydi. Norveç liginin dikkat çeken golcülerinden birisi oldu. Bu ligde sekiz sezon yer aldı. 116 maça çıktı. Söz konusu maçlarda 41 gol atıp 18 asist yaptı.

Daouda Bamba’nın ortaya koymuş olduğu bu performans Altay’ın da dikkatini çekti. Oyuncu; geçtiğimiz sezonun başında Norveç’in Brann takımından bedelsiz olarak Altay’a transfer oldu. Siyah beyazlı takımda 32 Süper Lig maçında forma giydi. Söz konusu maçlarda yedi gol atıp bir de asist yaptı.