Altay Galibiyeti Hatırladı

Çok uzun bir süreden bu yana Süper Lig’de galibiyete hasret olan ve teknik direktör değişikliklerine giden Altay, yeni Teknik Direktörü Serkan Özbalta ile ilk maçına İzmir Derbisinde Göztepe’ye karşı çıktı. Çok formda bir rakip karşısında oyunun sahibi olamasa da skorun sahibi olmayı başaran Altay, hem ezeli rakibini mağlup etmenin hem de ligde 16 maç sonra kazanmanın mutluluğunu yaşıyor.

İlk Maç İlk Galibiyet

Bu sezon Süper Lig’e yükseldikten sonraki 2 ay içerisinde aldığı galibiyetlerden sonra sezonun geri kalanında hiç kazanamayan Altay, sonunda derin bir nefes aldı. En son ligin 7’inci haftasında oynanan Beşiktaş maçını kazanan İzmir temsilcisi, o maçtan sonra teknik direktör değişikliğine de gitti ancak yine de başarılı olamadı.

Ligin ikinci yarısında da sıkıntılar yaşayan Altay, Serkan Özbalta’yı göreve getirdikten sonraki ilk maçına ezeli rakibi Göztepe karşısında çıktı.

İzmir derbisinde rakibiyle Süper Lig’de oynadığı son 9 maçın hiçbirisinde sahadan mağlup ayrılmayan Altay, bu seriyi sürdürmeyi de başardı. Göztepe’nin çok formda bir dönemde olmasıyla birlikte çok daha özgüvenli ve çok daha fazla yüklenen bir performansla sahaya çıktığı maçta Altay adına önemli kazanımlar da vardı.

Takımın özgüveni bu kritik maçtan alınan galibiyetle birlikte yükseldi. Bununla birlikte tabii ki en önemlisi kümede kalabilmek adına diğer rakiplerin puan kaybettiği 1 haftada alınan 3 puan çok önemliydi.

Bir diğer önemli nokta ise camianın ve taraftarların Serkan Özbalta’nın takımın başındaki ilk maçından galip ayrılmasıyla birlikte yeni hocaya inanç devşirebilmesi oldu.

Futbol Şansı

Bazen her şeyi doğru yapan bir takım yine kazanamayabilir, topları direkten dönebilir veya rakip takımın kalecisi çok iyi bir performans sergilemiş olabilir.

Bugün Altay karşısındaki Göztepe’nin durumu biraz da böyleydi ancak bu pek tabii Altay hiçbir doğruyu yapamadı anlamına gelmemeli. Zira Siyah Beyazlı takım ilk golünü penaltıdan attı ve bu durum onların ceza sahası içerisinde ataklar yakalayabildiğini gösterir.

Altay, bu maçtan çok kötü bir sonuçla çıkabilirdi. Göztepe üst üste ataklarla Altay kalesine çok fazla yüklendi, birçok tekil pozisyonda net fırsatları kaçırdı ve sahadan mağlup ayrıldı.

Burada aslan payının verilmesi gereken isim ise Teknik Direktör Serkan Özbalta’ydı. 16 maçtır kazanamayan bir takımı son maçlarının tamamını kazanan bir rakip karşısında kazanabileceğine inandırmak kolay bir iş değildi. Hele ki bu maç Göztepe’nin tutkulu taraftarı önünde oynanırken ve bir derbi maçı iken Altay’ın sahadan galip ayrılmasına birçok taraftarı dahi inanamamıştır.

Altay, 16 maç aradan sonra kazanarak puanını 21’e yükseltirken, artık üstündeki ölü toprağını atmak adına çok önemli bir kazanç elde etmiş oldu. Siyah Beyazlı ekip, ligin 25’inci haftasında küme düşme hattını direkt ilgilendiren maçta Rizespor’u konuk edecek.