Altay Cenk Özkaçar’dan Gelecek Güzel Haberi Bekliyor

İzmir ekibi; geçtiğimiz sezonu son dört içerisinde tamamladıktan sonra kendisini TFF 1.Lig’de buldu. Herkes, Altay’ın yeni sezonda TFF 1.Lig’de neler yapacağını merakla bekliyor. Siyah beyazlı takım; dış transfer yapamıyor. Kulübe borçlarından dolayı FIFA’dan transfer yasağı cezası verildi. Altay; yalnızca sözleşmesi biten oyuncuları ile yeni sözleşme imzalayabiliyor. Marco Paixao ve Daouda Bamba ile anlaşamayan İzmir ekibi; İbrahim Öztürk, Ceyhun Gülselam, Tolga Ünlü ve Özgür Özkaya ile sözleşme uzattı.

Altay’ın borçlarından kurtulabilmek adına para bulması şart! Genç futbolcusu Kazımcan Karataş’ı 20 milyon Türk Lirası karşılığında Galatasaray’a gönderdi. Fakat, bu para yeterli değil! Altay’ın transfer yasağı cezasını kaldırmak adına farklı maddi kaynaklara da ihtiyacı var. Bu noktada, iki sezon önce Fransa’nın Olimpik Lyon takımına satılan Cenk Özkaçar’ın farklı bir kulübe satışından gelecek payın tutarı merak ediliyor.

Olimpik Lyon Oyuncuyu Satmaya Hazırlanıyor

Cenk Özkaçar; Olimpik Lyon’da başarılı olamadı. Fransız kulübünde başarılı bir performans sergileyemedi. Önümüzdeki sezon farklı bir kulüpte forma giymesine kesin gözüyle bakılıyor. Cenk Özkaçar ile ilgilenen kulüplerin başında Cremonese geliyor. Olimpik Lyon; oyuncuyu İtalyan kulübüne 3 milyon Euro karşılığında satmaya hazırlanıyor. Söz konusu transferin önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

Altay; Cenk Özkaçar’ın başka bir kulübe satılması halinde bu transferden yüzde 10 pay alacak. Bir başka deyişle, oyuncu Cremonese’ye 3 milyon Euro karşılığında satılırsa Altay’ın kasasına 300 bin Euro girecek. İzmir ekibi; söz konusu parayı borçlarını ödemek için kullanacak.

Cenk Özkaçar Kimdir?

6 Ekim 2000 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. 1.90 boyundadır. Yaşına kıyasla son derece güçlü bir fiziğe sahiptir. Cenk Özkaçar’ı özel kılan detayların başında solak olması geliyor. Türkiye’de hem sol ayaklı hem de fizikli stoper bulmak bir hayli zor! Cenk Özkaçar; harika fiziğinin yanı sıra sol ayağıyla geriden oyun kurması ile de fark yaratıyor. Sol stoper dışında sol bek olarak forma giyebilmesi de ciddi bir avantaj!

Cenk Özkaçar; futbola 2011 yılında henüz 11 yaşındayken Bucaspor altyapısında başladı. İki sezon bu kulübün altyapısında oynadıktan sonra Altınordu’ya transfer oldu. Altyapıdan yetiştirdiği oyuncular ile dikkat çeken Altınordu’da bir sezon geçirdikten sonra 2014 yılında Altay tarafından transfer edildi. 2018 – 2019 sezonunda A takıma yükselse de yönetim tarafından Karacabey Belediyesi’ne kiralandı.

Cenk Özkaçar; 2019 – 2020 sezonunda Altay’da forma şansı buldu. Siyah beyazlı takım ile toplam 16 maça çıktı. Gösterdiği performans ile genç yetenek avcısı takımların dikkatini çekti. Fransa’nın Olimpik Lyon kulübü; oyuncuyu 1 milyon 500 bin Euro ödeyerek kadrosuna kattı. 22 yaşındaki oyuncu; 2020 – 2021 sezonunu Olimpik Lyon’un B takımında geçirdi. Ardından, 2021 – 2022 sezonunda Belçika’nın OH Leuven takımına kiralandı. Cenk Özkaçar; milli takımda da bir kez forma giydi.