Altay-Beşiktaş Maçında Taşlı Saldırı

Altay ile Beşiktaş kadın futbol takımlarının karşı karşıya geldiği 1. Lig maçında deplasman tribünündeki Beşiktaşlı taraftarlar, sahadaki futbolculara ve tribündeki taraftarlara taşlı saldırıda bulundu. Olayların büyümesi nedeniyle ikinci yarısı oldukça geç başlayan karşılaşmadan konuk ekip Beşiktaş, 6-0’lık üstünlükle ayrılan taraf oldu.

Sahaya Taş Ve Cam Fırlatıldı

Kadınlar Futbol 1. Ligi’nin ilk hafta mücadelesinde Altay, İzmir’de Beşiktaş’ı konuk etti. Müsabaka konuk ekip Beşiktaş’ın 6-0’lık üstünlüğüyle sonuçlanırken maça, sahada oynanan futbol ve atılan 6 golden çok tribünlerde yaşanan taraftar olayları damgasını vurdu. İddiaya göre; maçı izlemek için Kemalpaşa Ören Stadyumu’na yaklaşık 5 otobüs ile gelen Beşiktaş taraftarı, maçın başlama düdüğünden itibaren meşaleler yakarak Altay aleyhine küfürlü tezahüratlarda bulundu.

Daha sonra holiganlığın dozunu arttırıp sahaya taş ve cam gibi yabancı maddeler atmaya başlayan Beşiktaş taraftarları, devre arasında Kemalpaşa Ören Stadyumda yer alan Altay bayrağını indirmeye çalıştı. Bu sırada olaylara engel olmaya çalışan Altaylı bazı yöneticiler ile Beşiktaşlı taraftarlar arasında arbede yaşandı. Devre arasında yaşanan olayların iyice büyümesiyle birlikte hakemler soyunma odasında kaldı. Karşılaşmanın hakemleri can güvenliği sağlanıncaya dek ikinci yarıyı başlatmama kararı aldı. Sahaya taşmaya yaklaşan arbede jandarma kuvvetlerinin müdahale etmesiyle sona erdi.

Tribünde yaşanan olaylar sebebiyle karşılaşmanın ikinci yarısı, ancak 1 saatlik bir bekleme süresinin ardından başlatılabildi. Öte yandan taşlı saldırı anı, bazı taraftarların cep telefonu kamerasına yansıdı. Altay Spor Kulübü’nün bu görüntüleri Türkiye Futbol Federasyonuna göndererek olayla ilgili gerekli işlemlerin yapılması için başvuruda bulunması bekleniyor. Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaşanan olayların ardından nasıl bir karar alacağı da merak konusu oldu. 

Altay Spor Kulübü Resmi İnternet Hesabından Bir Açıklama Yayınladı

Beşiktaş karşılaşmasında yaşanan üzücü ve futbol sahalarına yakışmayan olaylar üzerine mağdur konumda olan Altay Spor Kulübü, resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yayınladı. Siyah beyazlı kulüp, yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ Kadın Futbol Süper Ligi 1. haftasında Kemalpaşa Ören Futbol Sahası’nda oynanan Altay – Beşiktaş mücadelesinde çıkan olaylar ardından konu hakkında kamuoyunu ve camiamızı bilgilendirme zorunluluğu oluşmuştur. 16 Ekim 2022 tarihinde oynanan karşılaşmanın başlangıcından itibaren bir grup rakip takım taraftarı tarafından yapılan küfürlü tezahüratların yanı sıra, sahaya atılan yabancı maddelerin ardından devre arasında yine aynı grup tarafından gerçekleştirilen taşlı ve şişeli saldırının sporun hiçbir noktasında yeri olmadığına inanıyoruz. İlk yarı sonunda karşılaşmanın hakemleri, can güvenliklerinin olmadığını belirterek maçın ikinci yarısının oynanmasını gerekli önlemler alınana kadar ertelemiştir. Karşılaşmanın ikinci yarısı, bir saat kadar süren bir beklemenin ardından başlayabilmiştir. Rakip kulübümüzce ve taraftarlarının büyük çoğunluğunca da tasvip edilmediğine emin olduğumuz saldırıları şiddetle kınıyor, sporun hiçbir noktasında bu tür olayların yaşanmamasını diliyoruz. “