Altay 4. Hafta Değerlendirmesi

Mustafa Denizli ile çok güzel bir hikaye ve birliktelik yazarak Süper Lig’e yükselen Altay, ligin ilk iki haftasına oldukça iyi başlamıştı. Önce Kayserispor’u 3-0 ile sonra da Alanyaspor’u 4-1 ile geçen İzmir ekibi, sonrasında Fenerbahçe ile yaptığı maçta kendi sahasında 2-0 yenildiyse de hem rakibin Fenerbahçe olması hem de önemli fırsatlar yakalamalarıyla kendilerini teselli etmiş ve milli araya da bu şekilde girmişlerdi.

Altay Kopuk

Ancak milli aradan dönüşün ilk maçı olan Konyaspor maçında ne ilk iki maçta pozitif bir futbol koyan Altay’dan ne de yenilse de bulduğu fırsatlarla Fenerbahçe’yi tedirgin eden Altay’dan eser vardı. Çok kopuk bir oyun sergileyen, sanki aradan dönememiş gibi oynayan Altay, istekli Konyaspor karşısında Cebrail ve Bamba’nın ayağından çıkan toplar dışında pek fazla varlık gösteremeden sahadan 3-1 yenik ayrıldı.

Maç sonrasında Mustafa Denizli de aynı duruma işaret ederek, takımın çok basit hatalar yaptığını ve istenilen seviyede bir performans sergileyemediğini ve bu durumun üzerinde çalışmaları gerektiğini ifade etti. Altay ile açılması gereken parantezlerden birisi de taç savunması konusunda oldukça zayıf oldukları. Konyaspor’un ilk golünde taçtan başlatılan atağın gol olması da bu durumun en yakın göstergesi.

Savunmasızlık

Altay’ın Konyaspor karşısında alışkın olduğumuz 3’lü savunma hattını değiştirerek 4-2-3-1 formatında maça çıktığını gördük. Bu tercihin Mustafa Denizli nezdinde kesinlikle geçerli sebepleri vardır ama bu formatın en azından Konya maçında işe yaramadığını gördük.

Her ne kadar tecrübesiyle öne çıksa da 41 yaşında olan İbrahim Öztürk bu maçta oldukça aksadı. Üçlü veya beşli olarak nitelendirilebilecek bir savunma hattında bu aksamaların kapatılması Altay açısından daha kolay olabilirdi. İlk golde Cikalleshi’nin tek bir ayak hareketiyle devrilen İbrahim Öztürk, geri dönüşlerde takımın en geç kalan oyuncularından biri oldu.

Bu durumun yaşından kaynaklı olduğu ortada ancak Altay’ın İbrahim Öztürk’ü kesebilecek bir savunma rotasyonunun olmaması da oldukça önemli bir hata. Bununla birlikte oyuncuların savunma anlamında yapılan değişikliklerden pek ikna olmadığın da Konya maçı özelinde söylemek mümkün. Çok ciddi açıklar veren Altay savunması kaleci Lis’in de en iyi gününde olmadığı bir maçta oldukça ciddi alarmlar vermiş oldu.