Altay 17 Haftada Hayal Kırıklığı Yarattı

Spor Toto Süper Lig’de 17.hafta geride kalırken, Altay yine taraftarlarının yüzünü güldürmeyi başaramadı…

Altay camiası, geçtiğimiz hafta Alsancak Mustafa Denizli Stadyumu’nun açılmasıyla birlikte çıkışın başlayacağını umuyordu. Mustafa Denizli önderliğinde sezona çok iyi başlayan Altay, bu inancı taraftarlarına kendisi vermişti.

Spor Toto Süper Lig’de tam 10 haftadır kazanamayan Altay için son perde GZT Giresunspor deplasmanında oynandı.

Altay’ın tersine Spor Toto Süper Lig’e hayli sıkıntılı başlayan GZT Giresunspor, sonradan form tutan ekiplerden oldu. Teknik direktörü Hakan Keleş ile yolla devam etme kararı alan GZT Giresunspor yönetimi, takımlarının seyrini değiştirdi.

Altay ise kulislerde Mustafa Denizli’nin kulüpteki geleceğini artık fısıltıyla tartışmaya başladı. Altay ve Türk futbol tarihinin 3 büyük teknik direktöründen biri olan Mustafa Denizli’nin kariyeri elbette tartışılmaz.

Altay’ı geçen sezon Spor Toto Süper Lig’e taşıması hala hafızalardaki tazeliğini koruyor. Üstüne sadece adını Altay tarihine yazdırmakla kalmadı, bir de tarihi stadyumun üzerine yazdırdı ve bunu sonuna kadar da hak etti.

Ancak gelinen süreçte takımın ivmesinde bir yükseliş olmaması, yolların ayrılmasına neden olabilir…

Altay Giresunspor Karşısında Kayıp

GZT Giresunspor karşılaşmasına puan ve puanlarla İzmir’e dönmek için çıkan Altay, bu amacında başarıya ulaşamadı.

İlk yarının başında Altay’ın bulduğu atağı GZT Giresunsporlu Diarra çizgiden çevirmese belki de çok farklı şeyler konuşabilirdik. Ancak ne yazık ki Altay sonrasında oynadığı oyunla da bu hissi izleyenlere hiç vermedi.

Altay, rakip GZT Giresunspor kalesini maç boyunca yalnızca cılız pozisyonlarla tehdit edebildi. Maçın istatistiklerine göz atıldığında Altay’a karşı bariz bir üstünlüğü bulunmayan GZT Giresunspor’un temel farkı çok daha etkili ataklar yapabilmesiydi.

Altay’ın 17 Hafta İstatistikleri

Altay bu sezonun şu ana kadarki bölümünde gösterdiği performansla, Spor Toto Süper Lig puan tablosunda 16.sırada yer aldı.

Mustafa Denizli’nin takımı, sezon başında yaptığı iyi başlangıcın ve topladığı puanların kredisini bu haftaki GZT Giresunspor maçıyla tüketti. Ligin 17.haftasına kadarki bölümünde 5 galibiyet, 3 beraberlik ve 9 mağlubiyet alan Altay %29’luk kazanma oranıyla kendini düşme hattının hemen üstünde buldu.

Üstelik Altay’ın arkasında bir başka İzmir temsilcisi Göztepe var. İki takımın puan farkı ise yalnızca 4. Yani Altay kendini derhal toparlamaya başlamazsa, ilk devrenin bitiminde kendini küme düşme hattında bulabilir…

Altay hakkındaki en dikkat çekici istatistiklerden biri de takımın çoğu maçında hem gol atıp hem gol yemesi.

GZT Giresunspor maçında da görüldüğü üzere takım savunmasında ciddi hatalar var. Öyle ki Altay, Spor Toto Süper Lig’in en çok gol yiyen 3 takımından biri konumunda.

Mustafa Denizli gibi kurt bir teknik direktör elbette bunun farkında. Ancak çözüm yolu bulma konusunda sıkıntılar yaşadığı da artık çok açık.

Mustafa Denizli ve Altay için çok kritik 2 hafta bizleri bekliyor. Altay, eğer bu 2 haftada durumunu düzeltemezse, ligde kalmak adına ocak döneminde büyük değişiklikler olabilir…