Altay 1 Gol Attı Sayılara Rağmen Sayıldı

Spor Toto Süper Lig’in 35’inci hafta mücadelesinde Altay takımımız, güçlü rakibi Atakaş Hatayspor’u deplasmanda yenmeyi başararak taraftarını sevindirdi.

Bu sezon gösterdiği performansla ne yazık ki Spor Toto Süper Lig’in bitimine çok az bir süre kala kendini küme düşme hattının merkezinde bulan Altay, teknik direktörü Sinan Kaloğlu önderliğinde mucizelere tutunuyor.

Şu anda Spor Toto Süper Lig puan tablosunun 17’nci basamağında bulunan ve hanesinde yalnızca 33 puan olan siyah beyazlı İzmir temsilcimiz, en son 3 puanını geçtiğimiz hafta sürpriz bir şekilde aldı.

Zira teknik direktör Sinan Kaloğlu yönetimindeki ekibimizin rakibi, Spor Toto Süper Lig’e yükseldiği günden beri oynadığı futbolla ligin baş altı ekiplerinden biri haline gelen Atakaş Hatayspor idi.

Atakaş Hatayspor karşısında Yeni Hatay Stadyumu’nda sahaya çıkan siyah beyazlı İzmir ekibimize galibiyeti getiren golü Leandro Kappel attı. Atılan golde Leandro Kappel’in son vuruşundan ziyade Zeki Yıldırım’ın yaptığı şahane asist konuşuldu.

Ligin iyi futbol oynayan ekiplerinden birine karşı alınan bu galibiyetin ardından, gelin bu zorlu 90 dakikanın istatistiklerine birlikte bakalım ve 3 puanın şifrelerini sayılarda arayalım.

Topu Bırak Skora Bak

altay

Spor Toto Süper Lig’de bir süredir kendine ait bir oyun anlayışını oturtmayı başarmış teknik direktörlerden olan Ömer Erdoğan, yine her zamanki gibi topa sahip olmayı isteyerek oyunun kontrolünü almayı denedi.

Bunun bir göstergesi olarak %69 ile topla oynayan Atakaş Hatayspor karşısında Altay’ın yüzdesi ise %31’de kaldı.

Rakibinin 70’i uzun menzilli olmak üzere toplam 593 pas yaptığı bir karşılaşmada 282 pas yapabilen teknik direktör Sinan Kaloğlu’nun öğrencileri, 64 uzun pas kullanarak daha direkt bir oyun anlayışını tercih ettiler.

Maç öncesinde yaptığı planda orta sahada Atakaş Hatayspor direncini by-pass etmeyi amaçlayan teknik direktör Sinan Kaloğlu, görece istediğini yaptı.

Özellikle Leandro Kappel’in sık sık Atakaş Hatayspor savunmasının arkasına sarkma denemeleriyle bunu gösterdiği maçta, gol de zaten böyle bir hücum organizasyonuyla gelmişti.

Buna karşın Altay için galibiyetin şifresi aslında savunma anlayışındaydı. File bekçimiz Lis’in kritik kurtarışlar yaptığı maçta rakibe boşluk vermemeye çalışan ekibimiz, skor tabelasına bakıldığında bunu başardı.

Altay Savunma Modunda İyi İş Çıkardı

Altay takımımızın maç boyunca yaptığı en iyi şey kompakt bir şekilde merkezini kapatmayı başarmasıydı.

Rakibi bunun da etkisiyle kenarlara yönlendiren ve zorlama ortalara sevk eden Altay, istediğini aldı. Öyle ki Atakaş Hatayspor, 90 dakikayı 39 tane orta yaparak bitirdi. Üstelik bunların sadece %23’ü başarılıydı.

Kalesinde 9 şut gören Siyah Beyazlılar, bu şutların 7’sinde rakibinin kendi ceza alanına girmesine izin verdi. Neyse ki yalnızca 2 şutta isabet bulabilen Atakaş Hatayspor, ağlarımızı bulmayı beceremedi.

Bir bölümde büyük baskı altında kalan kalemizde tam 31 top uzaklaştırıldı ve rakip geriye koşturulmak suretiyle yoruldu.

Tüm bu sayıların en önemlisi ise maç sonunda skor tabelasında yazan oldu. Altay, prestijli bir 3 puanı tek golle almasını bildi.